Je to už 50 let, co vyšlo první číslo dnes už neexistujícího týdeníku Mladý svět. Časopisu, který se stal legendou mezi českými periodiky, a to především díky své „předlistopadové minulosti“.

Mladý svět vydávala tehdejší mládežnická odnož komunistické strany – Socialistický svaz mládeže – a byl poplatný době, ale působil na tehdejším chudém trhu jako svěží moderní časopis.

V době, kdy veškeré tiskoviny svazovala cenzura, dával prostor i některým kritickým názorům. Do jisté míry představoval alternativní kulturu, popularizoval ekologické hnutí či přinášel otevřené reportáže z řady tehdy tabuizovaných témat.

 

Redakce časopisu dala vzniknout například populární anketě Zlatý slavík (dnes Český slavík) nebo zavedla velmi oblíbenou a proslulou poradnu pro problémy dospívajících vedenou Sally alias psycholožkou Jiřinou Hanušovou.

Časopis také lákal řadu významných osobností, které se nemalou měrou zasloužily na jeho vzrůstající oblibě. K autorům Mladého světa patřili například Arnošt Lustig, Ladislav Smoljak (autor ankety Zlatý slavík), Jaroslav Weigel, Jiří Černý, Eda Kriseová či Michal Horáček. Jako externisté spolupracovali například Josef Klíma, Kája Saudek, Vladimír Jiránek či Vladimír Renčín.

 

Jedním z nejpopulárnějších redaktorů byl fejetonista Rudolf Křesťan, který v Mladém světě strávil téměř 30 let. „Nový časopis se vyznačoval nadhledem a nehrozil pěstí,“ popsal Křesťan, proč „Mlaďák“ po svém založení na prahu 60. let tak zaujal.

Výstižně zhodnotil předlistopadové postavení Mladého světa textař a podnikatel Michal Horáček, redaktor z let 1987–1990: „Stal jsem se součástí něčeho, co bylo ve své době nejlepší. Třeba to nebylo bůhvíjak dobré, ale nejlepší to bylo určitě.“
Reklama