Trutnov je od nepaměti spojen s bájným drakem, vždyť se mu již v minulosti říkalo město draka nebo dračí město. Každoročně v květnu se zde konají městské „Dračí slavnosti“, které originálním způsobem seznamují návštěvníky s bohatou trutnovskou mytologií a přitahují pozornost tisíců návštěvníků. Dny plné všelidové zábavy, při kterých si samozřejmě přijdou na své i naši nejmenší, vrcholí večerním průvodem a  vyzdvižením šestimetrového draka na věž Staré radnice. Účastníci průvodu, ale i přihlížející prožívají magickou atmosféru stejně tak, jak to popisují již staré pověsti.

draci_slavnosti

DRAČÍ POVĚST

V dávných dobách, kdy na místě města Trutnov byl ještě hluboký les, vyslal kníže Oldřich do našich hor svého rytíře, pana Albrechta z Trautenbergu, aby tu založili město a osídlil okolní krajinu. Pan Albrecht povolal dva šikovné tovaryše a ti se vydali do lesa nedaleko Trutnova. Když tu uslyšeli hrozivé krákání krkavce. Šli tedy po jeho hlasu, aby se dozvěděli, proč tak silně kráká. Krkavce spatřili na okraji hluboké strže, a když se podívali dolů, uviděli na dně rokle obrovského draka. Polekali se a rozběhli zpátky do města, aby své dobrodružství pověděli rytíři „Trutovi“. Ten se vydal do lesa a strašlivého draka zabil. Když bylo po všem, tak za velikého jásotu všech lidí, zavěsili vycpaného draka v první kamenné věži, kterou postavili. A na počest pana Albrechta, bylo pojmenováno město na Trutnov.

Dračí slavnosti

Během dvou dnů se na území celého města odehrává bohatý kulturní a zábavný program, zahrnující ruch dobového tržiště, divadelní představení, hudební vystoupení, taneční kreace, výstavy neotřelých obrazů, tvořivé dílny či hravé soutěže pro nejmenší. Na trutnovském náměstí se můžete těšit na šermířská vystoupení, stylové občerstvení či široký sortiment lidových výrobců.

Mezi kultovní akce celých slavností patří i svěcení třech městských bran důstojným pánem Václavem Olomouckým. 

Vyvrcholením Dračích slavností je pak večerní slavnostní průvod, do kterého si nezapomeňte vzít řehtačky, zvonečky, bubínky a další hlučné nástroje a nebojte se zvolat „Už ho nesou!“ 

Po promluvě pana Albrechta z Trautenbergu bude drak vyzdvižen na věž Staré radnice, kde bude k vidění až do přelomu září a října.

dd

Městské dračí slavnosti – Trutnov 2013

V sobotu 4. května 2013 vyvrcholí v centru Trutnova 8. ročník originálních městských dračích slavností. 

Pro děti bude nachystána celodenní hra „Cesta za pokladem“, jejíž součástí bude obří labyrint před společenským centrem UFFO. Vrcholem dopoledního programu bude mohutný průvod s draky, které vyrobily převážně děti trutnovských škol, ale zúčastní se i výpravy z jiných měst, která mají s drakem také spojenou pověst nebo erb.

Milovníci středověké atmosféry si přijdou na své v odpoledních hodinách na podiu v Hradební ulici, kde se vystřídají známé i nově pozvané soubory. Hned vedle, na trávníku pod muzeem, bude otevřena středověká střílna, kde si vyzkoušíte střelbu z kuše či luku. Svůj stan rozboří také oblíbený turecký pouťový soubor Al Rašíd a k vidění také bude celodenní výroba vlněného svetru od začátku do konce - „Ze zad na záda“ – tedy od stříhání ovce až po upletení svetýrku.

Na parkovišti před soudem zakotví škola cirkusu, kde se můžete naučit různým pouličním kejklím. Městem bude brázdit slavný „Autobuf“, v kterém se budou dít neuvěřitelné věci a ti nejmenší návštěvníci se budou moci také povozit na ponících a bude pro ně otevřena i divadelní scéna u bývalé věznice.

Vrcholem slavností bude opět večerní průvod s drakem a jeho vyzdvižení na věž Staré radnice.  

Doprovodné akce:

27. 4. v sobotu: „Přepadení žacléřské věže“ – pochod z Trutnova na žacléřský zámek, kde proběhne sled kulturních vystoupení. Majitelé zámku umožnili organizátorům otevřít tento unikátní prostor těsně před plánovanou rekonstrukcí

3. 5. v pátek: „Zde jsou draci!“ – vernisáž výjimečné výstavy skupiny českých a slovenských surrealistů v Muzeu Podkrkonoší, v Galerii města Trutnova a v Galerii draka. Podrobný program od 1. dubna na www.trutnovmestodraka.cz

Vstup na všechny akce bude zdarma!

Zdroj a foto: tisková zpráva

Reklama