Radikálně zhubneme a začneme se podobat anorektickým modelkám z titulních stránek časopisů? Nebo začneme drasticky osekávat domácnost a nedobrovolně si odepřeme současný styl života? Díky zdražování, které se začíná projevovat snad ve všech oblastech naší ekonomiky to ani není tak nereálné.

V České republice totiž nastupuje doslova cenový teror! Zatím prudce zdražily mléčné výrobky. Cena másla se vyhoupla i v těch nejlevnějších pražských hypermarketech až na neuvěřitelných 40 Kč! Před pár dny jsme přitom lovili z peněženek „jen“ 26 Kč. Prudce zdražilo i mléko, u kterého se cena za litr mezi 10 až 12 korunami stala minulostí. Ještě se můžeme radovat, když v regálu obchodu uvidíme cenovku 20 Kč. Většinou stojí už 23 nebo 24 Kč. Jogurty a sýry podražily o něco méně, ale i u nich, stejně jako u dalších mléčných výrobků, se velice brzy očekává další cenový skok. Mlékaři očekávají v tomto případě zdražení až o 20 %.

Totéž se chystá i u masa, pečiva. Za chleba zaplatíme místo nynějších 20 přibližně 25 Kč. Kvůli výrobě biopaliv je totiž na celém světě čím dál větší nedostatek obilí. Draze nakoupená mouka zvedne ceny pečiva až o čtvrtinu. Kde jsou ty časy, kdy stál obyčejný rohlík 30 haléřů!

A co nás ještě čeká za jobovky? Na Nový rok, cenový šok! Nejen že od ledna vstoupí v platnost novela Zákona o veřejných financích, v jejímž důsledku se nám prodraží návštěva u lékaře, ale čeká na nás i drastické zdražování energií - elektřiny o 10 % a tepla z tepláren dokonce o 30 %. Prodraží se i doprava. Za dálniční známku zaplatíme 1000 Kč a Pražanů se dotkne zvýšení jízdného v MHD. Žehrají i kuřáci a pivaři. Za půllitr svého oblíbeného moku zaplatí až o 2 Kč víc.

Utěšit nás může jen to, že naši evropští sousedé jsou na tom stejně…

Jak se vaše domácnost vyrovná s prudkým růstem cen? Změní se nějak váš dosavadní jídelníček? Přestanete se „rozmazlovat“ a začnete kupovat potraviny levnější, ale méně chutné nebo v nižší kvalitě? Kde získáte prostředky, abyste si uchovali stejnou životní úroveň, jako dosud?