Trend neviditelných rovnátek pokročil za poslední dva roky o pořádný kus. K sehnání jsou nejen rovnátka keramická, safírová či zlatá, ale i plastová, která nejsou vůbec vidět a pocitově v ústech „nepřekáží“.

Boom neviditelných rovnátek již máme za sebou. Paradoxní je, že tato technologie, která je na západě známá již přes deset let, se k nám poprvé dostala až někdy přede dvěma lety.

rovnátka

O neviditelných rovnátkách jsme psali například v těchto článcích...

Typy rovnátek obecně

Ortodontistka Jana Fendrychová vysvětluje, že existují v podstatě dva typy rovnátek: snímací a fixní. Snímací rovnátka si může sundávat a nasazovat pacient sám, fixní se nasazují v ordinaci. Snímací rovnátka se běžně používají v ortodoncii k „doléčení“. „Asi v průběhu dvou let po srovnání zubů nosí pacienti na noc snímací rovnátka, abychom dosáhli trvalého výsledku. Někteří pacienti se správnou ústní hygienou dostanou na zadní stranu zubů za tímto účelem drátek zalitý pryskyřicí,“ dodává Fendrychová.

Neviditelná rovnátka jsou také principiálně dvojí

  • Fixní neviditelná rovnátka (linguální technika): Jsou buď továrně vyrobená z neušlechtilých kovů a jde o zámečky na zuby, které jsou ale nasazované na zadní část zubů, a tedy nejsou například při úsměvu viditelná. Existuje také varianta těchto rovnátek ze zlata - ta jsou vyráběna na míru každému pacientovi.
  • Snímací neviditelná rovnátka: Jsou průhledná a pacient si je nasazuje a střídá na zubech po vysvětlení u lékaře sám. Nejsou to tedy klasické kovové či keramické zámky, ale v podstatě průhledná pryskyřičná pouzdra či (chete-li) dlahy. Každému pacientovi jsou rovnátka vyrobena na míru a střídá nová po 14 dnech až 1 měsíci.

Cena neviditelných rovnátek

rovnátka

Zubní ordinace se specializují na různé typy rovnátek, podle toho, na která mají patřičné odborníky. Cena se odvíjí nejen od ceny výrobku samotného (za kolik rovnátka lékař pořídil), ale také podle složitosti a délky rovnání, kde hraje roli u fixních rovnátek počet návštěv u lékaře (zdravotní pojišťovna hradí jen část prací), u snímacích množství vyrobených pryskyřičných dlah, kterých může být například jen 14, ale i 40.

Ortodontista Ondřej Suchý poznamenává, že „u malých vad léčených několika nalepenými zámky je cena v řádu několika tisíc. Na druhou stranu u kompletní léčby s keramickými či dokonce lingválními zámky se jedná o desetitisíce.“ Léčba snímacími neviditelnými rovnátky se může vyšplhat i nad 100.000 korun.

Kam dál?

Reklama