Pokles jedné jediné z vyjmenovaných látek, může v těle udělat pěkný chaos. Z něj pramení úzkosti, deprese nebo jen špatná nálada. Zkrátka stavy, které především v podzimním období všichni dobře známe. Lékaři se snaží látky vyrovnat předepsanými antidepresivy, ale v mnohých případech si můžete pomoct samy. Úmyslným vyrovnávání chemických látek v těle pečujete vlastně o svou duši. Stačí změnit návyky a pocit štěstí se dostaví rychleji, než byste čekaly.


5f61f380e5911obrazek.pngFoto: Shutterstock

Serotonin

5f61f3b9142a3obrazek.pngJestliže trpíte nedostatkem serotoninu, možná málo a nekvalitně spíte a příliš přemýšlíte nad tím, co se bude v budoucnu dít. Strach a výčitky způsobují úzkost a depresi, které se zbavíte jen zvýšením hladiny serotoninu.

Místo do obchodních center a na večírky choďte do přírody. Rada se zdá být příliš jednoduchá, ale v dnešní uspěchané době lidé zapomínají, že je potřeba trávit nějaký ten čas na čerstvém vzduchu a také slunci. Pokud trpíte úzkostí, denně byste měla být hodinu v přírodě, stačí kousek lesa za domem nebo park. Také zapomeňte na digitální technologie a po večerech si volejte s lidmi, kteří vás dokážou přivést na jiné myšlenky. Místo zbytečného brouzdání po e-shopech čtěte třeba motivační literaturu.

Dopamin

5f61f4bdd80d1obrazek.pngOdvedete dobrou práci, šéf vás pochválí, ale i přes to necítíte žádnou radost? V takovém případě vašemu tělu chybí dopamin. Pokud chcete zvýšit podíl dopaminu, běhejte, cvičte, zkrátka něco začněte dělat. Pohyb zvýší hladinu dopaminu téměř okamžitě, pravidelný sport přinese trvalé výsledky. Kromě jiného poslouchejte hudbu, která se vám líbí. Když spojíte běh a poslech hudby, záplava štěstí přijde ve větší míře.


Endorfin

5f61f395a69a4obrazek.pngJste znuděné, máte špatnou náladu a pocit, že vás nic nebaví? Tak to vám zřejmě chybí endorfin, hormon, který rozproudíte nejlépe tak, že budete pravidelně cvičit. Ale bohužel ne jen nějakým cvičením. Aby se vám podařilo dostat ze sebe endorfin, potřebujete se vystavit náročnějšímu sportu. Zkuste třeba power jógu, fit box nebo zumbu.


Oxytocin

5f61f38b5b34dobrazek.pngUrčitě jste už někdy slyšela, že láska je jen chemie. A ano, opravdu tomu tak je. Když jsme zamilované, uvolňuje se z našeho těla oxytocin. V tomto období jsme nejšťastnější, ale neznamená to, že po deseti letech vztahu už naše tělo žádný oxytocin vylučovat nebude. V partnerském vztahu už ho zřejmě není tolik, ale pokud je partnerství pohodové, bude v normě. Partnerská láska však není přece jediná, oxytocin tělo vylučuje i v případě té mateřské či k nějakému domácímu mazlíčkovi. Objímejte se, vyznávejte si city, především se vyhýbejte samotě.

Čtěte také:

Reklama