Včera jsme vás informovali o unikátní výstavě, na které (ještě do tohoto pátku na vlastní oči) můžete vidět 13 menu s podpisy státníků, které MUDr. Sobotka sesbíral za svého předsednictví v Senátu České republiky (článek ZDE). A my jsme pro vás získali recepty na vybrané lahůdky, takže je můžete vyzkoušet i vy doma!

Tato mistrovská hlavní jídla byla servírována v Paříži, Haagu či v Praze... inspirujte se třeba pro příští nedělní oběd:

  • Kambala na olivovém oleji a ravioli plněné hříbky
  • Hovězí pečeně ve vlastní šťávě s gratinovanými bramborami, opečenou zeleninou a pečenou bazalkou
  • Kančí kýta na smetaně s brusinkami a karlovarským knedlíkem

sobotkova vystava

MUDr. Přemysl Sobotka před jedním z panelů výstavy

Kambala na olivovém oleji a ravioli plněné hříbky

4 porce

Událost: Slavnostní banket pořádaný francouzským předsedou Senátu Christianem Ponceletem v Paříži 4. října 2005.

Potřebujete:

1 ks cca 1,5 kg Kambala; 1,5 dl Panenský olivový olej; 2 g Sůl; 1g Černý pepř; 300 g Hříbky pravé; 50 g Šalotka; 20 g Česnek; 5 g Čerstvý rozmarýn; 220 g Mouka hladká; 3 ks Vejce

Postup:

Celou kambalu zbavíme hlavy a bočních ploutví, dutinu břišní zbavíme vnitřností. Maso necháme na centrální kosti a opravdu ostrým, ideálně zubatým nožem rozdělíme na čtyři stejné porce.

Těsto na ravioli připravíme dobrým propracováním mouky a vajec (200g a 2ks), necháme jej několik minut odležet a připravíme si náplň. Na menší kousky nakrájené hříbky zprudka opečeme společně s nadrobno nakrájenou šalotkou a česnekem, osolíme, opepříme a přidáme sekaný čerstvý rozmarýn.  Odleželé těsto podsypeme zbylou moukou a vyválíme na dva podobně velké pláty. Na první klademe hromádky hříbkové směsi (množství na polévkovou lžíci) odsazené asi centimetr od sebe. Měla by nám zůstat přibližně polovina směsi. Druhý plát těsta potřeme posledním vejcem, aby se nám těsto hezky přilepilo k druhému, a opatrně přikryjeme první plát. Potom už za pomoci libovolného vykrajování tvoříme samotné ravioli, které dáme vařit na pět minut do osolené vody.

Na vedlejší plotýnce rozpálíme pánev s polovinou olivového oleje a opečeme porce ryby, po obou stranách dozlatova. Poté vložíme do trouby rozpálené na 200°C a asi 10 minut dopékáme.

Na talíř servírujeme ravioli zahřáté společně se zbytkem hříbkové směsi. Na ně položíme kambalu, kterou po upečení sejmeme z kosti a vnitřní část osolíme, opepříme a zakapeme zbylým olivovým olejem.

Hovězí pečeně ve vlastní šťávě s gratinovanými bramborami, opečenou zeleninou a pečenou bazalkou

4 porce

Událost: Slavnostní večeře při příležitosti 11. zasedání Asociace evropských Senátů v Haagu dne 16. dubna 2009.

Potřebujete:

Na hovězí pečeni – vysoký roštěnec 1 kg, panenský olivový olej 10 cl, sůl, pepř, čerstvá bazalka 20 g, máslo 80 g

Na gratinované brambory – brambory 1,2 kg, smetana na šlehání 30 cl, parmazán 50 g, sůl, pepř, čerstvý tymián 5 g

Na opečenou zeleninu - lilek 150 g, cuketa 150 g, červená cibule 150 g, česnek 20 g, sůl, pepř, tymián 5 g, panenský olivový olej 5 cl

Postup:

Brambory oloupeme, nakrájíme na slabé plátky, do hrnce smícháme se smetanou, osolíme, opepříme a přidáme lístky čerstvého tymiánu. Takto zvolna a za pravidelného míchání uvedeme do varu a asi pět minut vaříme. Poté vyklopíme do slabé vrstvy do pekáčku, posypeme parmazánem a dáme péct do trouby 150°C/40minut.

Cuketu, lilek, cibuli a česnek nakrájíme na plátky a na deset minut naložíme se solí, pepřem, tymiánem a polovinou olivového oleje. Potom jen zprudka opečeme do zlaté barvy a podáváme.

Na vedlejší plotně rozpálíme hlubší pánev a zvolna a ze všech stran opékáme osolený a opepřený vysoký roštěnec. Když je roštěnec ze všech stran opečený, plotnu ztlumíme na nejmenší možný výkon a za občasného otočení pečeme pod pokličkou asi deset minut. Potom plotnu vypneme a pečeni necháme několik minut pod pokličkou odležet. Na řezu by měla být pěkně růžová. Vyjmeme ji ven a z výpeku a z másla na mírném teple ušleháme přírodní šťávu. Do té na několik minut vložíme do světle hněda upečenou bazalku.

Mezitím servírujeme výseč gratinovaných brambor, opečenou zeleninu a pečeni krájenou na slabé plátky. Přeléváme přeceděnou přírodní šťávou s vůní pečené bazalky. Pozn. Když pepř, tak černý a čerstvě mletý. Když bylinky, tak čerstvé.

Kančí kýta na smetaně s brusinkami a karlovarským knedlíkem

4 porce

Událost: Slavnostní oběd pořádaný na počest prezidenta Polské republiky Lecha Kaczyńského s manželkou dne 21. ledna 2010 ve Valdštejnském paláci v Praze.

Potřebujete:

Na maso v omáčce – kančí kýta (ořech) 1 kg, špek 100 g, olej řepkový  5 cl, mrkev 300 g, petržel 150 g, celer 200 g, cibule 300 g, čerstvý tymián 10 g, celý černý pepř 10 g, nové koření 3 g, bobkový list 2 g, ocet 5 cl, voda 2 l, smetana na šlehání 20 cl, máslo 50 g, cukr 100 g, sůl 20 g

Na brusinky – čerstvé brusinky 300 g, cukr 50 g, sůl 5 g, červené víno 5 cl

Na karlovarský knedlík – rohlíky 6 ks, mléko 10 cl, vejce 4 ks, máslo 30 g, listová petržel, muškátový oříšek, sůl a pepř

Postup:

Ořech z kančí kýty očistíme, našpikujeme polovinou množství špeku, osolíme, opepříme a v hrnci na řepkovém oleji ze všech stran opečeme dozlatova. Maso vyjmeme a do hrnce vysypeme na hrubo pokrájenou kořenovou zeleninu s cibulí. Vložíme do něj i (do ubrousku zavázané) celé koření s čerstvým tymiánem. Opékáme do nazlátlé barvy. Poté na zelenině restujeme cukr až do karamelové konzistence, odvaříme ocet asi na jednu polovinu množství a zalijeme vodou. Osolíme, opepříme, přivedeme do varu. Vložíme opečené maso a velmi zvolna několik hodin dusíme doměkka.

Rohlíky na karlovarský knedlík, které máme nakrájené od předešlého dne, zvlhčíme připraveným mlékem, přidáme žloutky, rozpuštěné máslo, sekanou petržel, strouhaný muškátový oříšek, sůl a pepř a dobře promícháme. Nakonec dotuha vyšleháme bílky oddělené od žloutků a velmi zvolna a opatrně vpracujeme do připraveného těsta. Těsto rozdělíme na dvě části, pod něj připravíme dvě utěrky a do těch zabalíme těsto do tvaru knedlíkových šišek. Kraje zavážeme provázkem, aby se těsto drželo uvnitř. Poté vkládáme do vroucí osolené vody a vaříme na mírném plameni asi 22 minut. Do měkka dušené maso a celé koření vyjmeme z omáčky. Tu ponorným mixerem s máslem a smetanou vyšleháme do jemné vazké konzistence. Poté případně dochutíme solí, pepřem, cukrem nebo octem.

Na talíř servírujeme plátky knedlíků a plátky masa přelité omáčkou. K dochucení podáváme v oddělené nádobě teplé brusinky. Připravíme je z čerstvých plodů -  opečeme s cukrem dokud plody trochu nezměknou a cukr zkaramelizuje. Poté zalijeme trochou červeného vína a pár minut sváříme do husté konzistence, osolíme, podáváme.

Přejeme vám za redakci dobrou chuť!