Lidská sexualita je záležitost přirozená a důležitá, měnící se v souvislosti s přibývajícími roky. Jinak ji prožíváme ve dvaceti, odlišně v padesáti, kdy kvantita ustupuje kvalitě a do popředí se dostávají i případné zdravotní obtíže. U žen se hlásí o slovo přechod, který může přinášet řadu nepříjemných symptomů i v souvislosti s milováním, muži se – někdy už po čtyřicítce – mohou potýkat s problémy s impotencí a zbytnělou prostatou. Jsou-li problémy závažnějšího charakteru, je třeba návštěva odborníka; není-li stav příliš zatěžující, pomůže příroda a změna životního stylu. Přinášíme několik časem prověřených tipů pro muže, kterých se předchozí řádky týkají.

nak.jpg
Foto: Shutterstock

Mladší muži mívají jen zřídka potíže s impotencí; pokud se v mládí vyskytnou, je to často důsledek psychických obtíží. Po čtyřicítce ale může vést k sexuálním problémům řada tělesných faktorů, jakými jsou třeba cukrovka, vysoký krevní tlak, kornatění tepen, hormonální nerovnováha, špatná životospráva, nedostatek pohybu, kouření nebo vysoká míra stresu.

Mužská polévka pro lepší formu

Stres a vyčerpání značně ohrožují mužskou potenci. Tato polévka uvede unaveného muže zase rychle do formy.

 • 1 menší celer
 • 1 šálek hovězího nebo zeleninového vývaru
 • trocha šlehačky
 • řeřicha
 • dýňová semínka
 • libeček
 • estragon

Celerovou bulvu obalte hliníkovou fólií a upečte v troubě. Když je celer dostatečně měkký, zalijte ho trochou šlehačky a rozmačkejte (rozmixujte) na hustou kaši. Následně přidejte vývar, znovu rozmíchejte a krátce povařte. Hotovou polévku doplňte ještě o nasekanou řeřichu, roztlučená dýňová semínka, nasekané listy libečku a čerstvý estragon. Podle chuti lehce dosolte. Polévka by se měla požívat alespoň tři týdny, denně před hlavním jídlem.

Potížím s prostatou pomáhají předcházet dýňová semínka. Doporučuje se několikrát denně důkladně rozžvýkat a sníst cca 10 dýňových semen.

Víno z kořene bolševníku na povzbuzení sexuality

O kořenu z bolševníku obecného se tvrdí, že povzbuzuje organismus, podporuje trávení a sexuálně stimuluje.

 • 50 g kořene bolševníku obecného
 • lahev červeného vína

Kořen nadrobno pokrájejte a nechte 24 hodin louhovat v červeném víně. Následně sceďte. Doporučené dávkování je jedna sklenička denně.

Bolševník je invazivní rostlina, která k nám byla přivezena z Kavkazu (poprvé ji u nás vysadil kníže Metternich v roce 1862 v zámeckém parku jako okrasnou rostlinu), a bývá (i) díky vysokému vzrůstu považována za afrodiziakum. Známější je ale jako bylina podporující trávení.

Tinktura z kořenu puškvorce pro zvýšení sexuální touhy

Už staří Egypťané připisovali puškvorci afrodiziakální účinky. Používá se především kořen, ze kterého se připravuje tinktura nebo čaj.

 • 60 g kořene puškvorce
 • 2 litry jablečného moštu

Kořen naložte do jablečného moštu a v dobře uzavřené lahvi, na temném a chladném místě nechte šest týdnů louhovat. Následně pečlivě sceďte. Doporučuje se požít denně 2 sklenice, až je lahev prázdná.

Vynikající bylinou (nejen) pro muže je také kotvičník zemní. Kromě toho, že podporuje zdravé fungování močové soustavy, také povzbuzuje a zvyšuje sexuální aktivitu a libido. U mužů podporuje tvorbu spermií, zvyšuje hladinu testosteronu, u žen pomáhá řešit menstruační potíže a neplodnost.

Čaj z vrbovky pro zmírnění potíží s prostatou

Úzkolistá vrbovka působí silně močopudně a usnadňuje močení také při potížích s prostatou. Močopudné jsou i kopřiva a bříza.

 • 30 g vrbovky
 • 20 g kopřivových listů
 • 10 g březových listů
 • 10 g přesličky rolní

Bylinky smíchejte a uveďte do varu potřebné množství vody – na 1 litru potřebujete 2 čajové lžičky směsi. Nechte 10 minut louhovat, následně sceďte. Doporučuje se denně popíjet 2 až 3 šálky po dobu 2 až 3 týdnů.

Zvětšení předstojné žlázy (prostaty) je typickou mužskou obtíží zejména po padesátém roce života. Žláza může narůst z velikosti kaštanu do velikosti jablka, což velmi ztěžuje močení. Příčinou bývají nejčastěji hormonální změny. Při mírnějších formách pomohou domácí prostředky a lidová medicína, při výraznějších obtížích je dobré navštívit odborníka a bylinnou lékárnu využívat jako doplněk klasické léčby.

Čtěte také:

Zdroj: Kniha Rady naší babičky – výběr Reader’s Digest a wikipedia.org