Poslanec David Šeich (ODS) nedávno představil novelu trestního zákona zvyšující tresty za týrání zvířat, kterou vytvořila proslulá advokátka Klára Slámová. Více ZDE.

„Týrání zvířat je stále aktuální a nelze to přehlížet. Je nutné, aby byl na trýznitele tvrdý bič v podobě přísnějšího zákona. Jen tak si potenciální pachatel uvědomí, že z toho nevyvázne lehce,“ vysvětlil motivy k přípravě zákona pro Ženu-in.

Prozradil, že před několika dny obdržel e-mail s bližším popisem případu nedávno nalezených psích jatek v Chebu, kde byla z útulků zakoupená zvířata připravována jako pokrm.

„Bohužel, nejde jen o rychlou smrt zabitím, s čímž samozřejmě také nesouhlasím, ale zvířata před svou smrtí neskonale trpí. Aby bylo maso křehčí, tak jsou psi Asiaty bičováni a následně za živa vařeni ve vodě, čímž dochází k vylučování adrenalinu do masa, který právě způsobuje křehkost. Psi jsou zabíjeni odporným mučením,“ popsal znechuceně.

Šeich zaútočil také na české trýznitele domácích zvířat, jejichž motivace je ještě horší – u Asiatů se jedná o boj se zvyky z jejich kultury. „Člověk, který úmyslně týrá zvíře, je potenciální pachatel vážnějších trestních činů. Trýznitelé jsou většinou psychicky narušení lidé, kteří si těmito ohavnostmi vybíjí vztek či komplexy na slabším jedinci. Je to už jen krůček od toho, aby sáhl například na dítě. Je potřeba společnost od takových jedinců chránit. Pachatele takového násilí je třeba tvrdě potrestat,“ zdůrazňuje poslanec.

Co poslanec Šeich navrhuje

2 roky – utýrání zvířete (nyní hrozí jeden rok, a to v případě, že se soud týráním odsouzeného zabýval už dříve).
3 roky – týrání zvířete člověkem, který byl v předchozích letech už odsouzen, a zvíře má navíc trvalé následky nebo uhynulo. 4 roky – týrání nebo usmrcení zvířete na veřejném místě (nyní hrozí dva roky)

Peticí ho podporují

Podle statistických údajů je v Česku registrováno 1 400 000 psů, Češi se tak řadí celosvětově k největším milovníkům psů. Není se pak čemu divit, že mnozí z nich přispěchali na podporu Šeichova návrh novely zákona. Sepsanou petici od 1. listopadu 2007 do 30. července 2008 podepsalo 5187 lidí. Její organizátorka Věra Čechová vysvětluje, proč se do akce pustila: „Není možné, abychom přihlíželi krutosti na zvířeti, které člověku prokazuje takové služby, jako jsou například psí pomocníci pro nevidomé, psi záchranáři, apod. Psi často zachraňují lidské životy a je jim to opláceno utrpením a zradou. Potíž je v tom, že psi se vždy chovají jako psi, avšak lidé se vždy nechovají jako lidé.“

Co signatáři požadují?

Aby zvířata nebyla ze zákona označována jako věc.
Striktní zpřísnění trestů při utýrání a zabití zvířete.
Aby lidem, kterým již v minulosti byla odebrána zvířata pro týrání nebo zabití, byl dán zákaz chovu jakéhokoli živého tvora, a sice pod hrozbou trestního stíhání.
Usmrcení zvířete lze připustit pouze z důvodů nutných, pod dohledem odborného veterinárního lékaře, a to v nutných případech, například:
- otrava, nezvladatelná agresivita, nevyléčitelná nemoc, těžká poranění a celkové vyčerpání nebo stáří zvířete (jsou-li pro další přežívání spojeny s trvalým utrpením)
-
využití produktů hospodářského zvířete
-
bezprostřední ohrožení člověka zvířetem
-
výkon práva myslivosti a rybářství podle zvláštních předpisů
-
nařízené ochranné a zdolávací opatření při výskytu nákazy nebo jiného hromadného onemocnění zvířat.

„Svými podpisy se chceme domoci změny tohoto zákoníku. Zvíře přece není věc. Dýchá, cítí bolest, radost i smutek, je to živý tvor, a proto si zaslouží právo na ohleduplné zacházení a důstojnou existenci. Také nás velmi pobuřuje, jak směšně nízké jsou tresty za týrání nebo zabití zvířete,“ vysvětlují autoři petice.

Výzva: Nejezte psy
Na situaci reagoval už před časem předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter. Ten na Vietnamce veřejně apeloval. „Zabíjet psy a skladovat v lednicích psí maso je hnusné a v očích široké veřejnosti neodpustitelné. Hrozí velké nebezpečí, že mnozí lidé začnou mít kvůli tomu špatný pohled a názor na celou vietnamskou komunitu. Zde žijete a pracujete v Evropě, a proto se musíte chovat a žít podle evropských norem. My psí maso nejíme, a zabíjet zdravé psy je dokonce u nás trestným činem,“ uvedl ve svém prohlášení, které poskytl Ženě-in. Zdůraznil ale, že zavrženíhodný přístup mají jen někteří Asiaté, rozhodně prý nelze odsuzovat celou komunitu.

Souhlasíte s poslancem Šeichem? Zdají se vám tresty přiměřené? Máte sousedy, jejichž chování vůči psům či jiným domácím mazlíčkům hraničí s týráním?

Reklama