61533d7d701b6clanek.jpg
Foto: Shutterstock

„Každý rok na podzim si většina domácností vyzdobí prostor dekoracemi z dýní a sušenými květinami. Zkuste to letos trochu jinak a dejte šanci tradičním přírodním materiálům, tlumeným barevným odstínům, tmavým tónům v čele se zastřenou modrou nebo to zkuste opulentně s třpytem a nadměrnými velikostmi. Vytvořením podzimní nálady v interiéru se příjemně naladíte na meditativní harmonickou atmosféru nadcházejícího ročního období,“ radí oblíbená bytová architektka a interiérová designérka Anke Glut, která pochází z Německa, ale žije a pracuje dlouhé roky v Česku.

Návrat k tradicím a našim předkům
Tento trend je populární nejen na podzim – návrat ke kořenům demonstrovaný stylem evokujícím předindustriální časy je módní záležitostí už několik let. „Uplatňují se v něm tradiční, přírodní materiály – vedle nešlápnete s hrubou keramikou, sklem, kůží, mramorem, alabastrem nebo kožešinami. Pěkně vypadají i rostlinné motivy v podobě lístečků nebo větviček. Může jít o plastické motivy na svícnech či lucernách, potisk na textiliích nebo minimalistické črty na plakátech či obrázcích. Inspiraci hledejte rozhlížením se kolem sebe v podzimní přírodě,“ radí Anke Glut.

Tmavé odstíny v čele s modrou
Zkuste místo tradiční oranžové a horčicové vyzkoušet modrou. Překvapí vás, jak skvěle se k podzimní atmosféře hodí, vyberete-li ten správný odstín. „Na nábytek i doplňky volte od světle a našedivěle modré po odstíny temné hladiny moře a námořnické modři. Abyste docílili kýženého podzimního nádechu, zkombinujte ji s přírodními, zemitými tóny. Skvělou službu udělá hlavně tmavě hnědá, světle oříšková nebo smetanová. V kontrastu funguje i se sytým odstínem horčicové žluté,“ říká Anke Glut.

Opulence především
Pokud máte slabost pro okázalost a výrazné prvky v interiéru, nebojte se popustit uzdu fantazii a dopřát vašemu domovu punc rozmanitosti a pestrosti. „Stále oblíbený je samet, který nejlépe funguje na polštářích, přehozech či křeslech. Přidejte k tomu dekorace, které se blýskají, odráží světlo či se třpytí. Metalové či skleněné povrchy jsou stále in, u textilu stejnou roli zastanou například flitry. Podzim je hlavně o vrstvení, a to nejen co se týče oblečení. Proto na svou pohovku či postele přidejte malé dekorační polštářky a pořiďte si obří pléd či přehoz – čím větší, tím lepší,“ doporučuje Glut.

Zdroj: designérka Anke Glut

Reklama