Také se nemůžete dočkat, až zabalíte kufry a vydáte se vstříc lenošení na prosluněných plážích nebo dobývání velehor? Předtím, než se vrhnete do letních dobrodružství, nezapomeňte se s předstihem připravit na nečekané události, které se vám během cesty mohou přihodit.

 

Dávno jsou pryč časy, kdy jsme si na dovolenou spolu s konzervami brali také objemný balíček hotovosti, se kterým jsme museli na dovolené prostě vyjít. Trend se změnil a módní je cestovat tak zvaně „na lehko“, bez hotovosti, jen s platební kartou. Důvodů, proč z několika variant zvolit právě tuto, je hned několik.

 

Hotovost je rezerva

 

Pokud do zahraničí vycestujete pouze s hotovostí, může se stát, že budete okradeni, a tím přijdete rázem o všechno. Této situaci lze předejít jediným způsobem – noste hotovost rozdělenou na různých místech a navíc odděleně od cestovních dokladů. Obchodníků, u kterých lze zaplatit platební kartou, je již většina. Přesto platí, že ne všude je to možné. Ideální kombinací je proto mít na dovolené hotovost i platební kartu. S tou si navíc do zahraničí můžete vézt i cestovní pojištění, které je často k platebním kartám poskytováno.

 

Pozor na poplatky

 

Děsíte-li se nepřiměřených poplatků za výběr z bankomatu v cizině, nezoufejte. Nabídka bankovních služeb na českém trhu je obrovská, takže pokud dobře vyberete, nemusí vás výběr v cizině stát jmění. Kolik vás například bude stát výběr z bankomatu v zahraničí?

 

Banka

Poplatek za výběr hotovosti v zahraničí

Typy pojištění k platební kartě

BAWAG Bank

2,5 % z částky, min. 80 Kč

cestovní pojištění

pojištění odcizení a ztráty

Česká spořitelna

0,5 % z částky + 100 Kč /

6 Kč v rámci skupiny Erste

cestovní pojištění

pojištění odcizení a ztráty

GE Money Bank

0,5 % z částky + 100 Kč

cestovní pojištění

pojištění odcizení a ztráty

Komerční banka

1 % z částky, min. 100 Kč

cestovní pojištění

pojištění odcizení a ztráty

Volksbank

29 Kč (Holiday karta)

cestovní pojištění

pojištění proti odcizení a ztrátě

 

Ihned blokujte!

 

Jestliže máte obavy brát si platební kartu na cesty právě z důvodů její krádeže a volíte raději hotovost, ani zde není váš strach na místě. Pojištění ztráty nebo krádeže platební karty nabízí standardně většina bank. Jen jej nezapomeňte uzavřít raději hned v okamžiku podání žádosti o vydání platební karty, protože pojistné krytí je účinné již od jejího převzetí, což se vyplatí nejen v cizině. Samozřejmě ho můžete sjednat i dodatečně. Nezapomeňte si u banky také zjistit číslo pro blokaci karty, pokud byste i přes veškerou ostražitost byli okradeni. V případě ztráty nebo krádeže na nic nečekejte a kartu neprodleně zablokujte.

 

Pro všechny případy

 

Pojistkou „pro všechny případy“ jsou cestovní šeky. Nemusíte je použít, ale vyplatí se mít je pro jistotu při sobě. Banka je klientovi před odjezdem na cesty prodá za složenou hotovost, nebo proti platbě z jeho účtu na pokladně. Pokud je na dovolené nevyužijete, banka vám je zpětně promění za peníze.

Dáváte přednost platebním kartám, nebo si na dovolenou berete hotovost? Okradli vás někdy v zahraničí? Jak jste situaci řešili?

Reklama