Inflace a šetření. Ta slova se skloňují v mnoha pádech a způsobují, že lidé stále více přemýšlejí, jak co nejlépe využít naspořené peníze, aby neztrácely svou hodnotu, a zároveň jak snížit pravidelné životní náklady. Pro ty, kdo jsou kvůli oční vadě odkázáni na nošení brýlí a kontaktních čoček, může být vhodnou investicí odstranění dioptrií za pomoci laserového zákroku. Ačkoliv se zdá, že náklady na kvalitní operaci očí jsou vysoké, z dlouhodobého hlediska se tato investice vyplatí. Při rozložení částky do dvaceti let vychází zákrok na 200 Kč měsíčně (6,60 Kč na den). To je o poznání méně, než náklady spojené s pravidelným používáním čoček a brýlí.

o2.jpg
 
Lékaři doporučují jednorázové čočky, ty ale vyjdou nejdráž

Typů kontaktních čoček existuje celá řada. Liší se v různých aspektech. „Záleží na dodavateli, dioptriích, materiálu, obsahu vody...“ vypočítává Kamila Pavlincová, vedoucí optiky OptoVize Brno. Dle očních lékařů jsou z hygienického hlediska nejvhodnější jednorázové kontaktní čočky, protože riziko vzniku infekce je u nich nejnižší. Navíc se hodí i pro uživatele, kteří nosí čočky jen občas. „Ráno se nasadí, večer vyhodí, není třeba roztok, pouzdro, zkrátka nic. Jsou ideální také pro sport,“ doporučuje optička Pavlincová. Tyto jednodenní kontaktní čočky ovšem v přepočtu na den nošení vycházejí nejnákladněji. Balení po 30 kusech (výdrž je tedy 15 dní) lze zakoupit v oční optice od 700 do 1000 Kč, což znamená cca 47–67 Kč na den. O něco levněji vyjdou 14denní čočky. Balení po 6 kusech (vydrží 6 týdnů) stojí 900–1000 Kč, což vychází na 21–24 Kč na den. Měsíční čočky po 6 kusech v balení (vydrží 3 měsíce) lze zakoupit za 700–1500 Kč, tedy denní náklad je cca 8–16 Kč. Pokud člověk vidí špatně na blízko i na dálku a tím pádem potřebuje multifokální čočky, vyjde balení se 6 kusy od 1500 do 2000 Kč. U všech typů čoček kromě jednodenních je nutné počítat se skladováním a pořídit pouzdro i speciální roztok. „Pouzdro stojí 30 korun a vyměňuje se dle potřeby. Roztok vychází cca na 250–400 Kč a výdrž závisí na četnosti užívání. Podle toho, jak často člověk čočky užívá, mění roztok buď každý den nebo jednou za čas,“ dodává Pavlincová. A pokud člověk trpí kromě krátkozrakosti či dalekozrakosti také astigmatismem, musí si připlatit za speciální torické kontaktní čočky, které tuto vadu korigují. A ty se pohybují v ještě vyšších cenových relacích.
 
Standardní kvalitní brýle vyjdou na 5 až 8 tisíc

Trvalé nošení kontaktních čoček ovšem oční lékaři nedoporučují. Proto by je uživatelé měli alespoň občas kombinovat s dioptrickými brýlemi. Mnoha lidem navíc čočky nevyhovují, ať už kvůli aplikaci, dráždění oka, alergii či z jiných důvodů. Proto jsou pro ně brýle jediným řešením. Ale i tento způsob korekce zraku představuje zásah do rozpočtu. „U výdajů za brýle vždy rozhoduje dioptrická hodnota. Podle toho se doporučuje obruba, tvar, velikost i vhodná čočka, její materiál, povrchové úpravy, tenčení plus vše, co chce zákazník, aby čočka splňovala,“ uvádí optička Kamila Pavlincová a dodává, že obruby se mohou pohybovat od 2500 do 10000 korun v závislosti na materiálu. Titanové obruby jsou odolnější a lehčí, ale také dražší. Rozhoduje také výrobce: značkovou obrubu lze pořídit od 5000 do 10000 korun. Další položkou jsou skla, která mohou být v rozmezí od 1500 do 13000 korun. Standardní zakázka s kvalitní obrubou a jednoohniskovými skly s nejlepšími úpravami se podle optičky pohybují od 5000 do 8000 korun. Za multifokální skla je ovšem nutné si připlatit – zde už je obvyklá cena od 9000 do 13000 plus obruba.
 
Nejčastěji lidé mění brýle po 2 až 3 letech

„Co se týká četnosti výměny brýlí, je to různé. Obvyklým důvodem, proč si lidé pořizují nové brýle, je změna dioptrií a způsob, jak zákazník zachází s obrubou. Módní trendy podle mého názoru nejsou rozhodujícím faktorem. Nejčastěji si lidé chodí měnit brýle po 2–3 letech. Buď nastane změna dioptrií, anebo chtějí zkrátka nové,“ popisuje zkušenosti z praxe Kamila Pavlincová. Dále je zapotřebí připočíst náklady na speciální dioptrické sluneční brýle, které zejména v letních měsících, ale i v zimě v horských oblastech chrání zrak před škodlivým UV zářením. Cyklisté, běžci a další sportovci pak potřebují dioptrické sportovní brýle, milovníci koupání a plavci si připlatí za speciální plavecké brýle s dioptriemi. Všechny tyto typy brýlí jsou v dioptrické variantě mnohem dražší než v té klasické. A navíc při aktivním způsobu života často dochází k poškození či rozbití brýlí. To vše jsou mimořádné výdaje, které mohou představovat v průměru tisíce korun každý rok.
 o1.jpg

Čím dříve operaci podstoupíte, tím více ušetříte

Nákup brýlí, čoček a roztoků zkrátka v dlouhodobém horizontu znamená pro lidi s krátkozrakostí, dalekozrakostí, ale také astigmatismem permanentní celoživotní náklady, které navíc ruku v ruce s inflací neustále vzrůstají. Oproti tomu je operace očí jednorázovým výdajem, jenž dokáže navrátit ostrý zrak a současně s vadou odstranit i závislost na korekčních pomůckách. Laserové odstranění dioptrií s doživotní zárukou stojí okolo 24000 Kč za jedno oko včetně předoperačního vyšetření a pooperační péče. Laserové operace lze podstoupit přibližně do 40 či 45 let – závisí na individuálním posouzení očního lékaře. Proto čím dříve k operaci dojde, tím více pacient ušetří. Odborníci doporučují jako nejvhodnější dobu pro zákrok ranou dospělost. „Řídíme se hlavně tím, aby dioptrická vada zastavila kritický silný růst – ten bývá nejvyšší ve školním a pozdním školním věku. Když je vada trochu stabilní, je ideální čas, kdy můžeme operovat. V současnosti to bývá okolo 18 let,“ uvádí MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha.
 
Jde to i na splátky

Zlepšení zraku má dlouhodobý efekt. Když jde na operaci mladý člověk okolo 20 let, který používá jednodenní kontaktní čočky (47–67 Kč na den) a k tomu si pořídí každé 3 roky nové brýle (5000–8000 Kč), může se mu investice vrátit už do 3 let. Laserovou operaci lze zakoupit i na splátky bez navýšení. Za jedno oko činí akontace například u metody NeoLASIK HD 5000 korun a měsíční splátka je pak 1558 Kč po dobu jednoho roku. V některých případech, například kvůli vysokému počtu dioptrií či tenké rohovce, není možné laserovou operaci provést. Pro tyto případy existuje řešení v podobě fakických nitroočních čoček EVO ICL, které se vkládají před přirozenou čočku. Cena se pohybuje od 31 700 korun za oko.
 
Nejde jen o peníze...

Finance ovšem jsou pouze jednou z mnoha motivací, proč lidé podstupují operaci očí. Nejčastěji se chtějí zbavit brýlí a čoček, protože jim překážejí při každodenních aktivitách, při sportu, během cestování i koupání. Častým problémem je i zamlžování v zimě při přechodu z exteriéru do interiéru, při pobytu v sauně anebo během vaření, kdy stoupající pára sníží viditelnost skrz brýle na minimum. Existuje zkrátka mnoho důvodů, proč se brýlí a kontaktních čoček jednou provždy zbavit. A čím dříve toto rozhodnutí padne, tím déle se může člověk radovat z volnosti, kterou mu ostrý zrak přináší.
 

Reklama