Také si doma rádi pořádně přitopíte, když už je venku takový nečas? Vy se možná cítíte ve 24 °C blaženě, ale radost z vás nemá váš lékař, ekologové a v neposlední řadě ani vaše peněženka. S každým stupněm Celsia totiž stoupají náklady na vytápění domácnosti zhruba o 6 procent. To ale není jediný důvod, proč přiškrtit kohout na radiátoru.

topeni-s.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Přetápění domácnosti nesvědčí zdraví

  • Lidský organismus nesnáší prudké výkyvy teploty okolí. Když tedy vyjdeme z domácích tropů do mrazu, je to pro organismus šok, s nímž se musí vypořádat. Na to by si měli dávat obzvláště pozor pacienti s chronickými onemocněními, například těmi kardiologickými nebo plicními.
  • Přivyknutí si na příliš vysokou teplotu oslabuje naši imunitu. Snáze prochladneme i při teplotě, která by otužilého člověka neohrozila.
  • Vysoká teplota rovná se suchý vzduch. A ten páchá škody na naší sliznici dýchacích cest. Vysušuje je a otevírá tak pomyslnou bránu bacilům. To všechno nakonec může vyústit až ke vzniku alergií a astmatu.
Zda je nám teplo, nebo zima, to ovlivňuje také relativní vzdušná vlhkost. Ideální by se měla pohybovat kolem 40 %.
  • Problémy se suchým vzduchem mají i naše oči. Vysychání spojivek nás sice neohrožuje na životě, ale také dovede potrápit.
  • V přetopeném a často nevyvětraném prostředí nám chybí energie, máme problémy se soustředěním se.
  • Jestliže se v přetopeném obydlí pustíme do fyzické aktivity, rychle se zpotíme. Připravujeme se tak o minerální látky (elektrolyty) a pokud nedoplníme dostatek tekutiny, dostaví se dehydratace organismu.
  • Přetopeno bychom neměli mít ani během spánku. Jen tak může tělo správně regenerovat a ráno se budete cítit odpočatí. Pokud je vám horko, krevní oběh zrychlí a vy se budete potit, což odvádí organismus od důležitějších úkonů. Navíc budete spát lehčeji a neklidně. To samé ale platí i při opačném extrému, kdy se budete budit zimou.

Podtrženo a sečteno, správně zvolená teplota, vlhkost vzduchu a pravidelné větrání se starají o naši pohodu – psychickou i fyzickou. Netrpí plíce, srdce, mozek ani imunita.

Kolik stupňů je tak akorát?

Co místnost, to odlišná intenzita vytápění.

Zatímco se naši předci v minulém století spokojili v obývacím pokojí s teplotou kolem 16 °C, dnes jsme choulostivější. Odborníci se shodují na příjemných 20 až 21 °C.

Pokud máte kuchyň oddělenou od obýváku, považuje se za optimální teplota o stupeň nižší, tedy 19 °C.

ložnici byste měli mít mezi 16 až 18 °C.

Přetápět je zbytečné také v místech, kudy občas jen projdete. Třeba na chodbě nebo schodišti.

Zato v koupelně se vyplatí přitopit si třeba i na 25 °C, zvláště po koupeli.

Zdroj informací: Šetříme energii, e.on

Čtěte také:

Reklama