„Kdo naruší můj klid, k tomu přiletí na rychlých křídlech smrt!“ Podobná zaklínání byla napsána v řadě egyptských hrobek. Zloději byli například varováni, že supice Nechbet, ochránkyně králů, rozškrábe obličej každému, kdo vstoupí do pohřební komory. V té Tutanchamonově však, navzdory legendám o strašlivé kletbě, žádné zaklínání podobného rázu objeveno nebylo. Smrt Carterova kanárka, kterého uštkla kobra, tak můžeme považovat za pouhou nehodu. Nebo také nemusíme. Ostatně Tutanchamon bude mít brzy příležitost dokázat, jak vážně to s tou bájnou kletbou myslel.

Tělo slavného faraona, který vládl v letech 1319 – 1309 př. Kr., se totiž začalo ve zlatém sarkofágu rozkládat – ničila ho prý vlhkost z dechu návštěvníků hrobky. A tak se památkáři rozhodli, že umístí Tutanchamona do proskleného klimatizovaného boxu. Po dvaaosmdesáti letech od otevření sarkofágu (vstup do hrobky byl objeven 4. 11. 1922, sarkofág však až o tři roky později), v jejichž průběhu spatřilo tvář faraona jen několik vědců, tak bude mumie náhle vystavena široké veřejnosti. Přesněji řečeno její tvář, protože zbytek těla, které se už rozpadá, bude přikryt látkou.

Takže pokud si chcete vyzkoušet účinnost Tutanchamonovy kletby, zajeďte si do Luxoru. A raději dříve než později, co když se mumie přes snahy památkářů úplně rozpadne? Nebo naopak vstane a začne se potulovat po světě?

Viděla jste film Mumie? Byla jste v Luxoru? Věříte, že kletby dávných faraonů skutečně mohou fungovat? Bála byste se jako první vstoupit do pohřební kobky některého z nich? Nebo byste takovou příležitost naopak uvítala? Láká Vás starověký Egypt?

Reklama