Psi jsou našimi parťáky a kamarády, na které nedáme dopustit. Jenže co když se z nejlepšího přítele stane nepřítel? Jak co nejlépe předejít napadení a co udělat, pokud k němu dojde, nám poradil zkušený kynolog Pavel Bradáč ze Školy pracovní a zábavné kynologie.

Lze poznat, že chce pes zaútočit?
Na téma psí komunikace mívám cca sedmihodinovou přednášku, a je to něco co nejde spolehlivě poznat bez letitých zkušeností. Signály stresu u psa je potřeba vnímat komplexně. Obvykle pes před napadením krátce ztuhne, změní se mu následkem rozšíření pupil barva očí, změní se poloha uší, přestane pohybovat ocasem, změní se tvar hřbetu a existují další desítky drobnějších signálů.

pes

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Jaké může mít pes důvody k napadení?
Obvykle jsou psi agresivní proto, že se cítí něčím nebo nějak ohroženi. Jde o tzv. strachovou agresi. Pes má k této reakci vždy jasný důvod.

Čím ho spolehlivě vyprovokujeme?
Statisticky je nejvyšší počet napadení člověka ve vlastní domácnosti, a to obvykle při nějaké manipulaci nebo při běžných činnostech. Také tresty psa jsou častým důvodem napadení člověka. Pes princip viny a trestu nechápe a bere tyto tresty jako agresi, proti které se nějakým způsobem brání.

Takže je chybou používat tresty?
V poslední době se zvyšuje četnost napadení osob v domácnosti. Osobně to přisuzuji právě snahám o řešení problémového chování psů pomocí různých metod využívajících tresty a korekce. Pokud pes prožívá bolest či nekomfort, bude se to snažit nějak řešit. A tím řešením může být právě agrese. Vždy se dá najít způsob, jak naučit psa správnému chování pomocí odměn, motivace a vztahu s člověkem. A jde to u každého psího chování.

Jaká je nejlepší obrana před útokem?
Vhodnější je prevence, tedy takové chování, kterým psa nevyprovokujete. Obecně platí, že se pes cítí ohrožen, pokud se nad něj nakloníte (třeba při snaze o hlazení), když se mu díváte přímo a dlouho do očí, když jdete přímo jeho směrem a zejména pokud jdete rychle, když nad něj natáhnete ruku, když ho obklíčí více lidí a podobně. Také rychlé pohyby mohou psa vyprovokovat, stejně jako úsměv - to může pes brát jako vyceněné zuby.

Pes asi nezaútočí hned, že?
Lidé velmi často psí signály pro ukončení stresu nechápou. Vrčením pes pouze říká „nedělej, co děláš, nelíbí se mi to a bojím se toho“. Pokud správně porozumíte a zareagujete, tak se problému vyhnete. Pokud půjdete do kolize, pes vás napadne. Ale je to v sebeobraně, určitě z pohledu psa.

Když chodím pomáhat problémovým psů do domácností, psa se snažím při a po příchodu do bytu, domu či na pozemek vždy ignorovat. Nevšímat si ho a tvářit se, že tam žádný pes vlastně ani není. Jako psycholog psů se živím osm let a řešil jsem stovky a možná tisíce psů. Za tu dobu mne kousnul (nikoli pokousal, to se mi nestalo vůbec) pes pouze dvakrát. A vždy to byla moje chyba.

Jak se ale zachovat, když na nás pes běží?
Myslím si, že tato situace, aby pes napadl na dálku člověka je zcela výjimečná. Výjimka je obrana teritoria. Tam může pes běžet chránit své území a řešení je snažit se pomalu odejít. Teoreticky ba mělo být řešení přestat se hýbat, tak pes přestane mít pocit ohrožení. V praxi to jde ale špatně realizovat.

Ale přece jen, co když už se pes zakousne?
Pokud už se vás pes snaží napadnout, nejméně škody nadělá, když se k němu otočíte zády. Většině útoků by to mělo zabránit, a na zádech a pod nimi udělá pes při kousnutí méně škody, než třeba v obličeji či na břiše. Především se ale snažte podobným situacím předcházet. A pokud by k něčemu mělo dojít, snažte se konflikt neeskalovat, nezvyšovat napětí. Rady typu „pevný pohled do očí“ a podobné snahy o zahnání psa povedou ve většině případů spíše k napadení než k řešení.

Co naučit dítě? Jak se má chovat v případě, že na něj zaútočí pes?
Základní, co je třeba naučit děti, je to, že pes není hračka, ale živý tvor, který také cítí bolest. K neznámému psovi by se dítě nemělo přibližovat bez povolení majitele. A nejen děti. Někteří, a zejména týraní psi, mají nedůvěru k lidem a cítí se ohroženi tím jásáním, rozpažením a přibližováním se od neznámých lidí. Také pohled do očí a úsměv je ve psí řeči výzva k boji. Každý pes má jinak nastavenou citlivost na ohrožení, a tím i správné chování může být jiné. Nikdy nevíte co má pes za sebou, jak se k němu chovali třeba předchozí majitelé, a tím jaké se naučil postupy řešení svého stresu a ohrožení. Každý pes tyto signály vnímá jinak. Ohrožení si tedy lidé a i děti skoro vždy zapříčiní sami.

bradacKdo je Pavel Bradáč?

Společně se svou ženou Evou provozuje areál v Herolticích, je zakladatelem Klubu pracovní a zábavné kynologie a hlavním trenérem zdejší psí školy. Výcvikem psů se živí od roku 2009, věnuje se také vodnímu záchranářství. Má za sebou velké množství „napravených“ psů a vytvořených kvalitních vztahů s jejich páníčky. Více na www.kynolog.cz.

Čtěte také:

Reklama