Walda v PrazeV sobotu odešla jedna z našich největších hudebních legend 60. a 70. let – zpěvák a muzikant Waldemar Matuška. Zemřel na Floridě, kam v roce 1986 emigroval z tehdejšího Československa.

Příčinou úmrtí šestasedmdesátiletého umělce byl podle rodiny zápal plic a selhání srdce. Matuška trpěl těžkým astmatem.

Populární „Walda“ byl nejen zpěvákem a hudebníkem. Objevil se také v několika filmech a seriálech.

Waldemar Matuška se narodil 2. července 1932 v Košicích. Vyučil se sklářem a poté pracoval ve sklárně v Karlových Varech. Zároveň se však věnoval svému velkému koníčku – muzice. Hudební nadání a dramatický talent zdědil nejspíš po své mamince, zpěvačce vídeňských operetních divadel.

Nadaný muzikant

Waldemar Matuška v dobách své slávyV roce 1960 nahrál svou první píseň Suvenýr, a hned poté začal účinkovat jako zpěvák a herc v divadle Semafor. Poté vystupoval i v Rokoku (1963–1970) a hostoval v Národním divadle (1970).

Stal se interpretem písní, které postupně zlidověly. Například Tereza, Jó, třešně zrály, Ach, ta láska nebeská (s Evou Pilarovou), Růže z Texasu, Píseň pro Zuzanu, Sbohem láko, Slavíci z Madridu aj.

Dvakrát – v roce 1962 a 1967 – byl zvolen v posluchačské anketě Zlatým slavíkem. V 60 a 70. letech získal také několik Bratislavských lyr.

Waldemar Matuška patřil k uměleckým hvězdám bývalého Československa. Často se objevoval v hudebních pořadech nebo televizních inscenacích, například Vysílá studio A nebo Písně pro Rudolfa III.

Zahrál si také v několika celovečerních filmech – v Lipského Limonádovém Joeovi, v Kdyby tisíc klarinetů (Roháč–Svitáček) nebo v Podskalského Noci na Karlštejně. Nelze opomenout ani jeho výkon v roli Zášínka v dramatu Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci.

Nový domov v USA

Waldemar Matuška v dobách své slávyV roce 1986 překvapivě emigroval na Západ. Veřejnost se o Matuškově emigraci dozvěděla z Rudého práva z článku Morální pád jednoho zpěváka. O politický azyl požádal ve Spojených státech.

Odstěhoval se na Floridu, kde žil až do své smrti společně se svou třetí manželkou Olgou Blechovou. S tou má syna Waldemara, z prvního manželství pak syna Miroslava.

Do své původní vlasti se Matuška opakovaně vracel po roce 1989. Naposledy v roce 2007, kdy také 2. července v den svých 75. narozenin naposledy v pražském divadle Ta Fantastika vystoupil před publikem.

Poslední rozloučení se zesnulým zpěvákem Waldemarem Matuškou se bude konat 18. června na pražském Žofíně.

Patřil Waldemar Matuška k vašim pěveckým idolům z dob dospívání? Kterou z jeho písniček jste měla nejraději?

Reklama