Vánoční tradice se u nás dodržují opravdu asi jen okrajově a některé máme dokonce i svoje.

Od prvního prosince si všichni skoro každý den pouštíme tři filmy: Cesta do Rokycan, Bohouš a Bohoušův syn. Tyhle tři filmy jsou pro nás velice vánoční, takže doma běží až do 24. prosince.

Stromeček zdobíme den předtím, protože na Štědrý den se to nestíhá, všichni mají spoustu práce – uklízení, nakupování dárků, které jsme nestihli koupit, vaření … Je toho vždycky moc. Nikdo u nás nedodržuje půst, všichni ochutnáváme salát už od rána, takže jediná prasátka, která vždy vidím, jsou moje dvě sestřičky. :-))

Večeříme kolem páté hodiny a to vždy dávají Pyšnou princeznu, dáme televizi potichu, aby nás moc nerušila, otevřeme okno, aby přišel Ježíšek a jdeme večeřet.

Po rozdání dárků jsme se jednou rozhodli, že půjdeme na mši do kostela. Bylo tam opravdu hodně lidí, takže jsme museli stát. Přišel tam farář a začal říkat ty své „povídačky“.

Nemohla jsem uvěřit svým uším, co tam vykládal za věci, místo aby vyprávěl, jak se narodil Ježíšek a tak, říkal, že to tady za komunistů bylo o hodně lepší.

Vydrželi jsme tam asi půl hodiny a pak utekli. Opravdu velice dobrý zážitek a tato tradice se u nás už neprovozuje a asi už nezačne.

Přeji všem veselé Vánoce!!!! A do kostela jděte! Třeba to tam u vás bude lepší než v našem městě. ;-)

Yanina


Milá Yanino,
nevím, odkud pocházíte, ale také jsem minulý rok byla byla poprvé na půlnoční a odcházela jsem se stejnými pocity jako Vy! Trochu mě to zklamalo... Děkuji Vám za příspěvek a teď už se můžete vrátit ke sledování svých oblíbených filmů :-).

Nedávno mi psala kamarádka z Ameriky. Poslala i fotografie. Stojí u vánočního stromečku a má na sobě tričko s krátkým rukávem - jooo, Kalifornie...

Zažila jste i Vy Vánoce pro nás Středoevropany netradiční: třeba na pláži, nebo naopak v Norsku? Pochlubte se se svými zážitky:

                                                            redakce@zena-in.cz 

 
Reklama