Někdo sleduje jeho rodinu. Posílá mu domů i do práce pohlednice s obrázkem zkrvavené kohoutí hlavy a dítěte, kterému z úst teče krev. Dostává balíčky s videokazetou jeho života. Vy začnete sledovat, jak se stává Georges stále zmatenějším a bezradně hledá odesílatele.

 

Přiznám se. Francouzský film Utajený, který má ve čtvrtek 9. února u nás premiéru, byl podle mě plný zmatků. Je to už několik dnů, co jsem zhlédla jeho předpremiéru, a stále nevím, co si o něm myslet.

 

Mám ráda herečku Juliette Binoche. Její sympatický obličej mne okouzlil v Anglickém pacientovi i v Čokoládě. Ale ve snímku Utajený její přirozenost příliš prostoru nedostala.

 

Film ji spíše vykreslil jako manželku úspěšného moderátora televizně-literární show. Ona sice pracuje ve významném vydavatelství, stará se o dům i o syna Pierrota a o celkový chod domácnosti, ale je v pozadí. S napětím v obličeji poslouchá manželovo přiznání k činům z dětství a prohlíží si videosnímky, které natočil někdo neznámý o jejich životě.

A co teprve Annie Girardot? Maminka svého zmateného syna, která z postele poslouchá jeho slova a jen náznakem se usměje. Legenda francouzského filmu možná měla dostat ve snímku větší prostor a vysvětlit případné nejasnosti. Nestalo se tak a Girardot tu tak trochu působí jakoby do počtu.

 

 

Daniel Auteuil ukázal obavy, který má jen ten, který se něčím v minulosti provinil. Představitel Georgese se stával stále nejistějším a popudlivějším, čím více se odhalovalo jeho dětství. Odmítal přátele i všechny své blízké. Cíl byl jediný - zbavit se svého strachu a zjistit, kdo za to všechno může.

 

 

 

Mám ráda francouzské filmy, ale tento se nejspíš stane výjimkou. Proč? Především z důvodu jeho délky a přílišné rozvláčnosti. Vždyť stačilo dodat filmu trochu rytmu a byl by hned přitažlivější. A především by nechával diváka v napětíl. Ano, v určité chvíli se tak stane. Ale to už film spíše vyděsí.

 

Režisér filmu Michael Haneke (např. Pianistka) měl dobrý scénář, jen se do něj nakonec tak trochu zamotal. Nevím, zda chtěl film pro náročného diváka, nebo téměř pro každého. A co divák? Ten ať si poradí sám. A tipne si, kdo je ten neznámý pan utajený.                                                                 Utajený (Caché)

 Žánr: thriller
Režie: Michael Haneke
Scénář: Michael Haneke
Kamera: Christian Berger
Hrají: Juliette Binoche
      Daniel Auteuil
        Annie Girardot
             Maurice Bénichou
Čas: 117 min


Zaujal vás snímek Utajený?
Co vy a francouzské filmy?
Máte ráda Juliette Binoche nebo Annie Girardot?   
Reklama