Voda je čím dál dražší. Ale kdo si dá pozor, jak s vodou nakládat – ušetří! Každý z nás spotřebuje v průměru 120 litrů vody denně! Jenom na umytí rukou to dělá tři litry, další dva litry vody vypijeme a pět až sedm litrů spotřebujeme v kuchyni při vaření. Hodně vody padne v domácnosti na koupání, mytí nádobí, na praní a na mytí auta a zalévání zahrady.

• KOUPEL Sprchování je zdravější a zároveň také levnější. Postačí k němu totiž 60 až 80 litrů vody, což je o 40 až 70 litrů méně než vyplýtváme ve vaně. Pokud se rácháme ponoření až po bradu, spotřebujeme na očistu 100 až 150 litrů životadárné tekutiny. To je přibližně dvojnásobek, než vytočíme pod sprchou.

Víte, že...
Jediný kapající vodovodní kohoutek dokáže domácnost připravit až o 40 litrů vody denně.
Proto nelitujte minimální částky a okamžitě kupte nové těsnění.
Nebudete zbytečně „splachovat“ peníze do výlevky.

• ZÁCHOD Jediné spláchnutí po vykonání potřeby nás ochudí o deset až dvanáct litrů vody. Úsporný režim se dvěma možnostmi splachování se nám tedy rozhodně vyplatí. Také špatné těsnění v nádržce nás každou hodinu připraví dokonce až o 30 litrů vody – podle stupně netěsnosti. Až potom dorazí vyúčtování za vodné a stočné – nestačíme zírat!

• ZAHRADA Pokojové květiny přeneste v létě na balkon, nejen že jim déšť prospěje, ale vy ušetříte za zálivku. Pokud máte na zahrádce zásobu dešťové vody, odpadne pouštění kohoutku. Čas od času také zkontrolujte hadici, zde někde nepraská. To pak může každou hodinu bez efektu odtéci i 20 litrů vody.

• AUTO Mytí auta také není zrovna levná záležitost. Pokud se svým miláčkem chcete „blýsknout“, spotřebujete na údržbu 200 litrů.

• PRANÍ Ekonomicky úsporný typ praček s označením A++ (AAA) spotřebuje nejen méně energie, ale i vody. Proto když kupujete pračku, štítek se třemi áčky vám napoví, že vybíráte správně a že určitě ušetříte! Zatímco „chytrá“ pračka pere a máchá ve 40 litrech vody, starší – „méně inteligentní“ automatka vyplýtvá až dvojnásobek.

A ještě něco. Pokud chcete prát opravdu úsporně, zapínejte pračku, až když je plná špinavého prádla. Prát kvůli dvěma, třem kouskům je neekonomické a fakt se to nevyplácí.

• MYČKA Stejně prozíraví buďte při nákupu myčky nádobí. I tady platí, že přístroj označený A++, spotřebuje méně energie a vody. Jednu várku špinavého nádobí tak zbaví nečistot a mastnoty pouhých 15 litrů vody. Starší typy ale spotřebují často i dvojnásobek.

Pokud myjete nádobí v ruce, napusťte si vodu do dřezu. Nemyjte je pod tekoucí vodou.

O úsporách v domácnosti čtěte také ZDE!

Jste schopná sama vyměnit těsnění? Dáváte přednost koupeli ve vaně, i když je nehospodárná? Šetříte vodou tak, že splachujete záchod vodou po koupání, kterou také po vychladnutí zaléváte květiny? 

Reklama