Hrady a zámky většinou ještě spí zimním spánkem a o svých prvních návštěvnících si nechávají  zatím jenom zdát. Ale to neznamená, že by nám neměly co nabídnout. Zámek Blatná má zajímavou „atrakci“. Ve své rozlehlé oboře chová stádo daňků, které se od vás nechá krmit i hladit.

Blatná

Mnohé zámky mají i v tomto období otevřené alespoň brány do zahrad, parků a obor a lákají alespoň k příjemným procházkám. Zámek Blatná má ještě něco navíc. Ve své rozlehlé oboře chová stádo daňků, které je zvyklé na lidi, takže ho můžete nejen nerušeně pozorovat, ale když budete mít po ruce něco k snědku, třeba jablko nebo tvrdý chleba, přijdou až k vám. Za drobný pamlsek se ti ostřílenější nechají dokonce i pohladit.

To jsem slyšela z vyprávění a chtěla jsem to zažít osobně. Když jsem zámek navštívila poprvé, neměla jsem pro ně nic na zub, takže jsem je viděla jen zdálky. Vůbec se neobtěžovali ke mně přijít. Jsou pěkně mazaní.

Blatná

Tentokrát jsem si tu příležitost nechtěla nechat ujít. Nacpali jsme kapsy tvrdými rohlíky a jablky a vypravili se do zámecké obory. Minuli jsme cedulku krmení daňků na vlastní nebezpečí, zavřeli za sebou pečlivě bránu a vydali se po cestě do hloubi zámeckého parku. Občas bývají k vidění už v blízkosti zámku, ale tentokrát se schovali v lesíku.  Zřejmě je rušil hluk motorové pily správce parku. 

BlatnáNajednou jsme je spatřili. Stáli asi padesát metrů od nás. Perfektně maskovaní, takže skoro splývali s terénem. Mlčky jsme se navzájem pozorovali. Vyndali jsme z kapes rohlíky a začali je lákat. Ti odvážnější zbystřili, ale zatím nic nenasvědčovalo tomu, že by se chtěli přiblížit. Že by to byla jen fáma o jejich ochočenosti?

Hodili jsme k nim pár jablek a daňkové se konečně pohnuli. Přesvědčili jsme je, že jdeme s dobrými úmysly, a vydali se k nám. Ale jenom samci, samice stály i nadále v bezpečné vzdálenosti a jen pozorovaly, jak si paroháči pochutnávají na rohlících a jablkách. Byl to nádherný zážitek, vidět je tak zblízka, a dokonce si na ně sáhnout. Jenomže s posledním rohlíkem byl konec kamarádčoftu. Jakmile zjistili, že máme prázdné kapsy, odporoučeli se zase do bezpečné vzdálenosti.

Ale i tak to byl moc hezký zážitek, který byste si rozhodně neměli nechat ujít, až budete mít cestu kolem Blatné.

Mimochodem, kousek od zámku je lihovar, kde prodávají nejen vlastní pálenku, ale i skvělé víno, takže máte další tip na hezký výlet.

Blatná

Klikněte si na mapu

Reklama