aneb

ČEZ radí, jak snížit spotřebu energie a ušetřit peníze

 

Kde se doma spotřebuje nejvíce energie a jak nejlépe ušetřit

 

Léto je již dávno pryč a teploty vzduchu klesají jak venku, tak doma. Spotřeba energie začíná stoupat, a je tedy nejvyšší čas zamyslet se nad tím, co udělat, abychom ušetřili jak energii, tak peníze, které za odběr energie platíme.

Nejvíce energie se v průměrné domácnosti spotřebuje na vytápění a ohřev užitkové vody. Vytápění se na celkové spotřebě energie může podílet až ze 60 procent, ohřev užitkové vody představuje minimálně 20 procent spotřeby energie. To už je dohromady zhruba 80 procent spotřeby. Dalších 5 až 10 procent energie se v domácnosti spotřebuje na vaření a pečení, ať už pomocí plynu či elektřiny. Teprve zbylá část energie připadá na osvětlení a domácí elektrické přístroje, jako jsou chladnička, pračka, vysavač, žehlička, televize, počítač atd. Osvětlení z toho přitom představuje jen minimální podíl – zhruba 3 procenta celkové spotřeby elektřiny domácnosti.

            Ušetřit energii lze mnoha způsoby. U vytápění jde především o to, co nejvíce zamezit úniku tepla z bytu či domu. Toho lze dosáhnout vhodnými stavebními úpravami či zateplením. Existují však i mnohem jednodušší metody, například dobré utěsnění oken či dveří. Únik tepla okny mohou snížit i závěsy, žaluzie či okenní fólie.

Úspory energie lze v topné sezoně dosáhnout omezením větrání. Větrejte krátce a intenzivně, maximálně 4x za den na 10–15 minut. V průběhu větrání snižte teplotu na termostatu, ať se topení zbytečně nezapíná. V noci a v době nepřítomnosti snižte pokojovou teplotu, ale při chladnějším počasí nikdy topení úplně nevypínejte. „Pokud pro vytápění domácnosti využíváte elektrickou energii, je pro vás velmi důležitá správná volba sazby za odběr elektřiny. Nabízíme řadu sazeb s různými cenami za 1 kilowatthodinu (kWh) elektřiny, takže při vyšším odběru energie na vytápění můžete výběrem optimální sazby významně ušetřit,“ uvádí Iveta Valošková ze Skupiny ČEZ, která je nejvýznamnějším výrobcem a dodavatelem elektřiny v ČR.

S cenou elektřiny souvisí i volba typu elektrického topidla. Výhodou akumulačních topných systémů je jejich levnější provoz, protože spotřebovávají energii v době platnosti tzv. nízkého tarifu (nižší cena elektřiny mimo špičku, např. v noci) – tehdy akumulují teplo, které mohou následně vydávat i po několik dalších hodin.

Využívání tzv. nízkého tarifu, tedy speciální snížené sazby za odběr elektřiny, která platí kupříkladu v noci, je také cestou k úspoře peněz při ohřevu vody – pokud k tomu užíváte elektrický bojler. Ideální je na bojleru nastavit teplotu na 55 ° až 60 °C a tím zabránit vyšším tepelným ztrátám.

Teplou vodu ušetříte i správným mytím nádobí – větší množství rozhodně nemyjte pod tekoucí vodou, protože spotřeba je až trojnásobně vyšší. Pokud máte myčku nádobí, maximálně využívejte její kapacitu. V případě netěsnosti výtokové baterie dbejte o odstranění  této závady – vždyť 10 kapek teplé užitkové vody za minutu způsobí ztrátu 2 000 litrů vody za rok! Na ohřev tohoto množství vody je zapotřebí 100 kWh elektrické energie.

 

Příště: jak ušetřit energii při vaření a jak co nejúsporněji používat chladničku