PrevenarNikoho z nás asi netěší, když nás nebo naše děti čeká očkování. Jenže toto malé zlo je vyváženo velkými pozitivy. Tím největším je účinné předcházení infekčním nemocem, které v některých případech vedlo až k úplnému vymýcení těchto chorob. Jen v Evropě díky očkování neonemocní každoročně přes 3 miliony lidí. A rozvoj očkování není zdaleka u konce. Také proto lékaři nazývají 21. století stoletím očkování. Co vše se vlastně skrývá za vývojem vakcíny?

U zrodu stáli čínští lékaři, kteří k prvnímu očkování proti pravým neštovicím používali prášek ze strupů neštovic. Anglický lékař Edward Jenner a francouzský vědec Louis Pasteur tyto metody dále rozvinuli. Příkladem technologicky vyspělého očkování je vakcína proti zákeřným a nebezpečným pneumokokům Prevenar, určená dětem od dvou měsíců do pěti let s nedostatečně vyvinutým imunitním systémem.

Jak taková vakcína vzniká?

Prevenar patří mezi vakcíny, které plně využívají moderních postupů založených na biotechnologiích. Její vývoj začal před více než 20 lety a nebyl to jednoduchý úkol. Pneumokok má totiž celou řadu kmenů a pro zajištění co nejvyšší účinnosti očkování bylo nutné, aby tato vakcína chránila děti před těmi nejnebezpečnějšími sérotypy.

Než se ale vakcína dostane k dětem, je třeba ve speciálních nádržích vypěstovat odděleně bakterie jednotlivých kmenů. Z nich jsou pak odděleny obaly, které jsou v další fázi spojeny se speciálním proteinovým nosičem zvyšujícím u malých dětí ochranu před bakterií. Poté je všech sedm „výpěstků“ sloučeno do jediné očkovací látky. Výroba trvá 12 měsíců, během nichž je provedeno na 1000 kontrol kvality, které zajistí její dokonalou čistotu, účinnost a bezpečnost.

Zachraňuje i neočkované

PrevenarVakcína byla před uvedením na trh v roce 2000 prověřena na vzorku 18 tisíc dětí. Prevenar je dodnes jedinou takto ověřenou konjugovanou vakcínou pro děti. Bezpečnost a účinnost této vakcíny potvrdily také výsledky postmarketingových studií na 162 tisících jedincích, v nichž se ukázalo, že očkování má dopad na snížení počtu onemocnění nejen u očkovaných dětí, ale také u dospělé populace.

Za 9 let existence vakcíny bylo aplikováno 235 milionů dávek Prevenaru ve více než 90 zemích světa. Předešlo se tak milionům případů onemocnění, zachránily se tisíce životů. Pneumokok však stále celosvětově zabíjí více dětí než AIDS, malárie a spalničky dohromady. Také u nás mu podlehne ročně několik dětí, letos má na svědomí již dvě úmrtí. Naštěstí si stále více rodičů uvědomuje nebezpečí této bakterie, takže vloni bylo v ČR aplikováno rekordních sto tisíc dávek Prevenaru. Zatím rodiče očkování platí, existuje ale šance, že se to brzy změní a pneumokoková vakcína bude po změně zákona pro nově narozené děti zdarma.

Úspěchy Prevenaru

  • od roku 2000 aplikováno 235 milionů dávek
  • plošně se Prevenarem očkuje v 36 zemích světa
  • více než polovina evropských států – 18 – svoji nejmladší generaci proti pneumokokům chrání
  • v ČR od roku 2006 proočkováno 25 % dětské populace do 5 let věku

Více se dozvíte na stránkách www.prevenar.cz