U zrodu stáli čínští lékaři, kteří k prvnímu očkování proti pravým neštovicím používali prášek ze strupů neštovic. Anglický lékař Edward Jenner a francouzský vědec Louis Pasteur tyto metody dále rozvinuli. Příkladem technologicky vyspělého očkování je vakcína proti zákeřným a nebezpečným pneumokokům Prevenar, určená dětem od dvou měsíců do pěti let s nedostatečně vyvinutým imunitním systémem.
Jak taková vakcína vzniká?
Prevenar patří mezi vakcíny, které plně využívají moderních postupů založených na biotechnologiích. Její vývoj začal před více než 20 lety a nebyl to jednoduchý úkol. Pneumokok má totiž celou řadu kmenů a pro zajištění co nejvyšší účinnosti očkování bylo nutné, aby tato vakcína chránila děti před těmi nejnebezpečnějšími sérotypy.
Než se ale vakcína dostane k dětem, je třeba ve speciálních nádržích vypěstovat odděleně bakterie jednotlivých kmenů. Z nich jsou pak odděleny obaly, které jsou v další fázi spojeny se speciálním proteinovým nosičem zvyšujícím u malých dětí ochranu před bakterií. Poté je všech sedm „výpěstků“ sloučeno do jediné očkovací látky. Výroba trvá 12 měsíců, během nichž je provedeno na 1000 kontrol kvality, které zajistí její dokonalou čistotu, účinnost a bezpečnost.
Zachraňuje i neočkované
Za 9 let existence vakcíny bylo aplikováno 235 milionů dávek Prevenaru ve více než 90 zemích světa. Předešlo se tak milionům případů onemocnění, zachránily se tisíce životů. Pneumokok však stále celosvětově zabíjí více dětí než AIDS, malárie a spalničky dohromady. Také u nás mu podlehne ročně několik dětí, letos má na svědomí již dvě úmrtí. Naštěstí si stále více rodičů uvědomuje nebezpečí této bakterie, takže vloni bylo v ČR aplikováno rekordních sto tisíc dávek Prevenaru. Zatím rodiče očkování platí, existuje ale šance, že se to brzy změní a pneumokoková vakcína bude po změně zákona pro nově narozené děti zdarma.
Úspěchy Prevenaru
- od roku 2000 aplikováno 235 milionů dávek
- plošně se Prevenarem očkuje v 36 zemích světa
- více než polovina evropských států – 18 – svoji nejmladší generaci proti pneumokokům chrání
- v ČR od roku 2006 proočkováno 25 % dětské populace do 5 let věku
Více se dozvíte na stránkách www.prevenar.cz
Nový komentář
Komentáře
Děti určitě očkovat! Je to velice důležité a prospěšné!
Je dobře, že se tohoto očkování chopili schopní lidé a uvedli ho u nás v praxi. Jen je smutné, jak se k tomu dostali, jim očkování jejich dětí nepomůže.
Dcera je naočkovaná Prevenarem, měla časté záněty středního ucha, tak nám to lékařka doporučila.
každý chrání svoje děti je to na rodičích,ale samozřejmě po poradě s dětským lékařem
Nemocí neustále přibývá a asi se nám napodaří je všechny zničit.Myslím si,že lékaři by se měli zaměřit na budování imunity.Ta je důležitá kvůli všem nemocem.
svinstvo jako každé očkování.....stačí očkování, které je povinné, kdybych před dvaceti lety věděla to co dnes, bránila bych svoje děti i před povinným očkováním
to očkování je dobré,i když malej měl špatnej průběh po očkování