Chorvatský klavírní virtuos Maksim Mrvica navštívil Českou republiku již několikrát a pokaždé se setkal s velmi vřelým přijetím publika. Poprvé se zde představil v květnu roku 2015, v loňském roce se premiérově představil i v Brně.  Nyní se po roce opět vrátí a v dubnu odehraje svůj klasický i moderní repertoár opět v pražském divadle Hybernia a v Sono centru v Brně. Pražský koncert se uskuteční 8. dubna a brněnský 9. dubna. Vstupenky jsou v předprodeji v síti Ticketpro od 880 Kč.

maksim mrvicaNa klavír jste začal hrát v osmi, byl to váš nápad nebo vás k tomu přiměli rodiče? 
Byl to můj nápad. Viděl jsem piano poprvé, když mi bylo osm, do hudební školy jsem začal chodit až v devíti. Zamiloval jsem se do piana jako do nástroje, můj kamarád piano měl a já pak nějak přiměl mamku, aby mě do školy poslala.

Věřil jste tomu, že se jednou proslavíte?  
Tak nějak ve skrytu duše jsem doufal, bylo to moje přání, abych byl úspěšným interpretem. Vždycky jsem věděl, že pianistou budu, ale když se to začalo dít, byl to pro mě šok, byla to úplně nová zkušenost.

Kdo vás ve vaší tvorbě nejvíce ovlivnil? 
Určitě učitelé hudby. Já měl naprosto skvělou učitelku. Jmenuje se Maria a ta mě naučila, jak milovat piano i jak milovat klasickou hudbu.

Kdy jste přešel k crossoveru, tedy kombinaci klasiky a popu? 
V roce 2003. Když jsem potkal svého managera Mela. Je to asi 14 nebo 15 let

Setkal jste se s kritikou, že se nevěnujete pouze klasickému pojetí vážné hudby?
Já se klasickému pojetí vážné hudby věnuji. Jsem klasický klavírista, který navíc dělá crossover. Takže vlastně není co kritizovat, je to jen realita. Tím myslím, že to je moje rozhodnutí dělat takovouto hudbu. Já svoji hudbu miluji a stojím si za ní a hodně lidí moji hudbu akceptuje a líbí se jim. Vím to podle návštěvnosti mých koncertů.

Oslovujete mladé publikum díky modernímu pojetí klasické hudby?  
Já myslím, že určitě.  Na mé koncerty chodí i lidé, kteří by asi na koncert, kde se hrají pouze skladby od Prokopfjeva nebo Čajkovského nepřišli. Ale já klasiku hraji také, jednou hraji crossover program, po druhé klasiku s orchestrem a ti samí lidé přijdou na obojí.

Jak byste charakterizoval vaše fanoušky?  
Tak to je hodně pestré. Je to země od země, trh od trhu jiné. V Japonsku mám většinou starší fanoušky, protože tam hraji více klasický repertoár. Na druhou stranu třeba v Koreji jsou to zase naopak spíše mladší fanoušci, vzpomínám na řvoucí fanynky v prvních řadách. V Evropě je to vyvážené.

Po třetí účinkujete v České republice, jak na vás zapůsobila? 
Já Českou republiku miluji. Zamiloval jsem se hned napoprvé. Praha je tak krásné město. Byl jsem tu už dříve. Jsem opravdu šťastný, že zde teď mohu i pracovat a budovat si fanouškovskou základnu. Tohle bude moje třetí vystoupení v ČR tak tak nějak doufám, že to tu bude stejné jako to, co se stalo v Asii.

Co říkáte na české publikum?
České publikum je úžasné, cítím se tu velice dobře. Od prvního vystoupení je to pro mě neuvěřitelná zkušenost. Je velice vřelé a dává mi pocit, že jsem tu velice vítán.

Jak si vysvětlujete, že jste natolik populární pro asijské publikum?  
Neumím spočítat na prstech, kolikrát se mě na to už někdo ptal, my jsme zaregistrovali úspěch v Asii asi tak tři měsíce poté, co jsem vydal své první album. Jeli jsme tam a vraceli jsme se tam skoro každé dva tři týdny. Dá se říct, že jsem tam skoro žil, neustále jsem pracoval s médii, takže o mě hodně lidí vědělo.

maksim mrvica

Jste úspěšný, talentovaný, ale nevypadáte na klavíristu – setkal jste se s tím někdy?
Neustále... když mě potkávají lidé třeba řekněme v letadle, tak je tak nějak všem jasné, že jsem muzikant, a když se mě zeptají, co hraji, tak odpovím, to byste neuhodli. Hádají rock a já říkám ne, jsem koncertní klavírista...

Nepřemýšlel jste někdy jen o rockové dráze? Co pro vás znamená klasika?
Ani ne, nepřemýšlel, rock není úplně to, čemu bych rozuměl. Mám rád Queen, plánuji na svém novém albu jednu skladbu od Queen vytvořit, ale rock není zrovna můj oblíbený žánr.

Klasika je část mě, být klasickým hudebníkem a učit se hrát na klavír jsem chtěl od malička. Nikdy bych klasiku nepřestal hrát. I kdybych přestal hrát profesionálně, nikdy bych nepřestal hrát klasiku alespoň pro sebe. Je to styl mého života, jako tělesný orgán, jsem strašně vděčný za svůj talent a za tu možnost být hudebníkem a dělat to, co dělám v životě. Miluji to a jsem velice šťastný člověk.

maksim mrvica

Máte po těle spoustu tetování, jaká jsou a co pro vás znamenají?
Jedenáct nebo dvanáct, nemám to už úplně spočítané, měním je, dopracovávají se, některá význam mají, některá jsou jen symboly.

Líbí se vám tetování na ženách?
Ano líbí, moje bývalá žena tetování má, ale není to nutně tak, že by se mi líbilo potetované celé tělo, ale pár jich mít je docela sexy.

Určitě máte spoustu fanynek, jaké typy žen se vám líbí?
Nemám to tak, že by se mi líbily blondýny nebo brunety, to není zas tak moc důležité, ale hezké a zábavné a zajímavé ženy, ty mám rád.

Blíží se Valentýn, jaké vaše cédéčko byste pustil své lásce pro romantické chvíle?
Tak to musí být určitě klasika, Chopinovo Nocturno.

Připadá vám hudba romantická nebo spíš hledáte sílu energie?
Obojí, určitě obojí, mám samozřejmě chvíle, kdy jsem naštvaný nebo mám vztek, tak hraju z duše Prokofjeva. Jindy zase romantické skladby nebo i melancholické a velmi smutné skladby. Myslím, že právě v tom je krása hudby, že obsáhne všechny polohy vaší mysli.

 

Maksim začal hrát na piano, když mu bylo devět let. Už v jedenácti absolvoval první sólový koncert s orchestrem. Jeho touze stát se klavírním virtuosem nezabránila ani válka. Během občanské války Maksim cvičil v suterénu hudební školy ve svém rodném městě. Jeho vytrvalost sklidila své ovoce. Po čase získal několik ocenění na prestižních hudebních soutěžích a nahrál své první album, za které získal čtyři ceny Porin (Chorvatské Grammy).

Hudební vzdělání získal na několika prestižních konzervatořích v Chorvatsku, Maďarsku a ve Francii. V současné době je jedním z nejlépe prodávajících crossover pianistů na světě. Na svém kontě má osm studiových alb, kterých se prodalo více než čtyři miliony kusů ve více než sedmapadesáti zemích.

www.1015.cz

www.maksim.co.uk/

www.ticketpro.cz

maksim mrvica

Reklama