Do přijímaček na střední zbývá už jen necelý měsíc. Co je potřeba udělat pro to, aby byly úspěšné? Zejména vytrvat v přípravě a udržovat se v klidu. Jak na přípravu a na stres?

Pro úspěch při přijímačkách je vhodné, aby se děti věnovaly přípravě průběžně. Pokud se průběžně učí předměty ve škole, pak mají dobrý základ, ke kterému je ale vždy vhodné přidat některý z přípravných testů. Ty jsou volně dostupné na internetu. Vždy je lepší, pokud test poskytne srovnání s ostatními uchazeči, což u testů stažených z internetu není možné. „Existují například testy, které jsou na přípravu na poslední chvíli vyloženě zaměřené. Soustředí se totiž na procvičení otázek, ve kterých děti nejvíce chybují. Ty s nimi opakují tak dlouho, dokud se chyby neodstraní a poskytují také srovnání s ostatními uchazeči,“ říká Lucie Hejbalová ze společnosti Scio, která tento typ přípravy letos představila.

příjímačky

Pokud dítě něčemu nerozumí

Ne vždy je dítě schopné pracovat samostatně s testem. A pokud už nenavštěvuje přípravný kurz například na vysněné škole, možná si neví s některými oblastmi přípravy rady. A ne vždy mají rodiče dost času či trpělivosti na to, aby se s dětmi připravovali. A co si budeme povídat, my dospělí jsme  také leccos ze školních vědomostí zapomněli a vysvětlit, co je vedlejší věta doplňková, pro nás může být těžší, než by se na první pohled mohlo zdá. Proto se vyplatí, dát dítěti možnost obrátit se na někoho, kdo mu pomůže, pokud učivu samo nerozumí. Existují například kurzy intenzivní přípravy, či instruktoři na míru, kteří pracují přes skype. „Kurzy intenzivní přípravy jsou jednodenní a hlásit se na ně dá už jen několik dní,“ doplňuje Lucie Hejbalová.  Instruktor na míru se přizpůsobí individuálním potřebám, pokud jde o míru přípravy i o čas.

Jak na stres?

Stres dokáže zavařit i nám dospělým a děti na tom nejsou jinak. Stres spojený s přijímačkami skýtá hned dvě úskalí. Jedním, které jsme zmínili, je právě příprava. Pokud se dítě necítí připravené, snáze je ovládne stres a strach. Proto je důležité, aby dítě šlo k přijímačkám s pocitem, že se připravovalo dobře, zná podobu testů apod. Tomu mohou napomoci i rodiče, kteří je zbytečně nestresují, ale naopak chválí snahu. Dalším faktorem, který může způsobovat stres, jsou očekávání, a to třeba i ta, která má rodina od dítěte. Dítě si pak stres může vzít na sebe a cítit se pod tlakem očekávání. Proto je důležité, aby rodina dítěti poskytla oporu.

příjímačky

Jak mohou rodiče podpořit dítě

Určitě je vhodné, aby rodiče dítěti sdělili, že přijímačky nejsou fatální krok. Pokud se dítě nedostane na školu, svět se nezboří. Může jít na jinou školu, případně rok absolvovat jinde a pak přestoupit či dělat přijímačky znovu. Dnešní doba skýtá svobodu i v možnostech změny školy či povolání podle svých zálib i schopností. „Určitě doporučuji, aby rodiče zdůraznili dětem to, že je mají rádi bez ohledu na to, jak přijímačky dopadnou, že v nich mají oporu a podporu. A určitě nedoporučuji, aby byl kladný výsledek u přijímaček spojený s odměnou typu letní tábor, dítě by se cítilo tlačené do kouta,“ říká Lucie Hejbalová.

Přijímačky nejsou celý život

Období před přijímačkami je specifické, protože do programu dítěte zařazujeme přípravu. Nezapomeňte ale dítěti dopřát čas na odpočinek, který může trávit samo podle sebe. Také se mu věnujte nejen při přípravách, jeďte na výlet, užívejte si společné chvíle. Jinými slovy žijte normálně i v období přijímaček, aby po jejich skončení nenastoupil pocit prázdna a při případném neúspěchu pocit zklamání z toho, že byl přípravě věnován veškerý čas.

Více informací o přípravě na přijímačky na poslední chvíli najdete na stránce www.scio.cz/intenzivnipriprava

Reklama