Moje známá Monika pro mě byla vždycky tak trochu osobou hodnou obdivu. V práci se jí dařilo a úspěchů přitom dosahovala díky svým skutečným schopnostem. K tomu se zdálo, že rodinný život a jeho organizaci zvládá vcelku levou zadní. O to větší bylo moje překvapení, když jsem se jednou při náštěvě ocitla přímo v jeho středu.

Poslušná a úslužná

Ze zdravě sebevědomé ženy se totiž stala domácí puťka v okamžení, kdy u dveří zazvonil její muž a ona mu běžela otevřít. Už to mě trochu zarazilo, copak nemá klíče? To samé se opakovalo o chvíli později, když dorazil dvanáctiletý syn. Klíče samozřejmě měl taky, ale zazvonit na mámu je přece pohodlnější. Tohle je možná maličkost, ale způsob, jakým je hned obskakovala a divže jim i boty nezouvala, mi úplně běžný nepřišel.

"Danku, dáš si polívku nebo jen knedlíky a omáčku?" běžela za svým mužem, zatímco mě nechala sedět na pospas v obývacím pokoji. Podotýkám, že jsem to byla já, kdo byl pozván na návštěvu. Ani Tomík, kluk jako hora, si nemohl sám namazat housku, to všechno bylo na ní. Stejně jako to byla ona, kdo po náročném pracovním dni den co den obstarával nákupy, chystal večeři, kontroloval školní úkoly. Kolegové, které v práci dokázala  případě potřeby přimět ke spoustě práce, by se nestačili divit. Byl to úplně jiná Monika než ta rázná a přitom příjemná kolegyně, která měla na spoustu věcí jasný názor a nebála se ho říct, najednou přede mnou byla spíše zakřiknutá mladá žena, jejímž největším životním cílem byla spokojenost manželova. Tomu odpovídalo nejen jeho obskakování, ale i uctivý projev vůči němu. On přitom nijak příjemný nebyl. Mimochodem, zrovna v tu dobu se mu v práci dvakrát nedařilo a rozhodně vydělával méně než Monika.

Žárlí na všechno

Když jsme si pak a pár dní u kafe povídaly, ukázalo se, že Daniel je navíc hodně žárlivý. To Monice vadilo možná víc než to, že doma očekává plný servis a považuje se za hlavu rodinu, zasluhující veškerou myslitelnou pozornost. "To mi tak nevadí, já se o ně starám ráda a nepřijde mi, že by toho mohl dělat víc," říkala. Zároveň však připustila, že na rozdíl od svého muže vlastně nemá žádný čas sama ne sebe.  

"Ale ta jeho žárlivost je horší. Vadí mu i polopracovní telefonáty kolegů z práce a třeba pracovní večeře? To už je doma skoro oheň na střeše," líčila s tím, že žádný skutečný důvod k takovému podezírání neexistuje. Shodly jsme se na tom, že za tímhle jeho chováním bude dost možná nějaká vnitřní nejistota, daná i pracovními neúspěchy. "Já to přitom chápu, nemůže za to, že se firmě, v níž pracuje, nepovedlo uzavřit naplánovaný obchod, a nikdy jsem mu to nevyčetla."

Psychologové by tu naši domněnku nejspíše potvrdili. "Bodejt by muž nežárlil, když se kolem úspěšné ženy točí tolik mužů. Pro ženu je žárlení muže zátěž. Proto má smysl, aby se žena svému muži více věnovala, dala mu najevo, že si ho váží a že má pochopení pro jeho starosti. Každý muž je svým způsobem ješitný, tedy málo si věří a chce být chválen," komentuje situaci v Moničine rodině pražský psycholog Vladimír Pohl. A vysvětluje tak, že Moničino chování mělo jistou logiku.

Jenže v jejím případě šlo o více než o projevení zájmu, pro samou starost o své dva chlapy neměla Monika čas, kdy by se věnovala svým zájmům. A to byla chyba. "Pro samotnou ženu je hodně důležité, aby se sobě věnovala nikoliv jako cizí, ale aby si rovněž dopřála více plnění vlastních přání. Je to potřeba, aby byla v pohodě a aby mohla více pozornosti věnovat ostatním," potvrzuje psycholog. Podle něj jinak hrozí, že žena bude k ostatním nerudná a nechápavá, protože se sama bude cítit ohrožená. Je hodně důležité, aby proto měla vlastní pohodu a klid.
 
"Vždy bude pro manžele výhodou, když se budou vzájemně respektovat ve svých potřebách a když budou mít sklon opravdu spolupracovat a vzájemně si pomádat. Vím, zní to jako fráze, ale opravdu ten, kdo chce nabízet, si musí udělat pohodu a pořádek především v sám sobě," uzavírá psycholog. 
 
Snad jen malý dovětek: v Moničině rodině se situace v poslední době začala měnit poté, co si Daniel našel nové lepší místo a má pocit, že v práci se mu daří. Jakoby se stal sebevědomějším sám ze sebe a už si to nemusel dokazovat vůči své ženě...  
     
Reklama