Úchvatná atmosféra filmu Malé ženy podle mě dokazuje, že „ženské filmy“ má zkrátka psát a natáčet žena. A to říkám navzdory tomu, že moji nejoblíbenější režiséři jsou převážně muži. Tohle jednoduché pravidlo mě učil bývalý kolega, skvělý recenzent, a já si na něho vždy vzpomenu. A ctím ho. Připomínka na vysvětlenou: Fenomenální Ztraceno v překladu by jistě nebylo takovým bez scénáristky a režisérky Sofie Coppola. Podobně to mám s Julie Delpy, která navíc ve svých dílech i pravidelně hraje. Ale zpět k Malým ženám.  
Film Malé ženy, FALCON
Jít na trh s filmem, jež má za sebou věhlasnou knižní předlohu je vždy tak trochu sázka na nejistotu. Diváci to mohou buď absolutně milovat, nebo přesně naopak. A co si budeme povídat – těch odmítavých případů je zkrátka mnohem víc. Ještě troufalejší je pak natáčet dílo, jehož předešlé verze měly úspěch. No a mezi námi, tyhle zatím poslední Malé ženy jsou dosud jedenáctou filmovou variací slavného románu Louisy May Alcottové, včetně dvou seriálů (zdroj: Csfd.cz). Za všechny jmenujme z roku 1994 snímek s tehdy populární Winonou Ryder nebo z opravdu pamětnické stopy pak předválečný film s hvězdou tehdejší doby Katharine Hepburn (1933). Ale to si ostatně v případě zájmu není problém dohledat na internetu. 
Film Malé ženy, FALCON
Ani tentokrát nebylo, co se týká hereckého obsazení, nic ponecháno náhodě. Šestatřicetiletá scénáristka a režisérka Greta Gerwig vsadila například na Emmu Watson, která i po absolvování Školy čar a kouzel v Bradavicích pravidelně dokazuje, že je HEREČKA, ne jen Hermiona Grangerová z Harryho Pottera. Osobně jsem nejvíce prožívala její výkon ve filmu Kolonie. V Malých ženách (2019) ji, kupodivu, zastiňuje mnohem mladší kolegyně Florence Pugh. Ta ostatně možná i díky svému místu narození naprosto přesně splňuje představu o tom, jak by měla vypadat Angličanka té doby. I když daří se to ilustrovat všem zúčastněným dámám. A to včetně Meryl Streep, jež si střihla další nezapomenutelnou a své neopakovatelné charisma obohacenou roličku.  
Film Malé ženy, FALCON
Být ženou nebylo a nebude asi nikdy snadné. Která z nás by neměla vlastní představy o životě? Ano, dnes není divné, když se nechceme vdát. Dnes není divné, když chceme být spisovatelkou nebo astronautkou. Okolí má už menší vliv. Ale ruku na srdce, žádnej chlap není extra odvázanej z toho, když je jejich vyvolená tzv. samostatná. Jako jo, zní to dobře, možná je i láká to, že nebudou jediným živitelem v rodině. Ale pak ta praxe... Inu, téma, které řeší v dobách dávno minulých čtyři svérázné sestry, je asi mnohem aktuálnější, než bychom si byly ochotny připustit. A i proto zřejmě se nám líbí... Navíc příjemný nadhled a humor ještě žádného diváka nikdy neurazil. 
Film Malé ženy, FALCON
Ženy vždycky musely něco řešit. Platilo to včera, platí to dnes a dá-li bůh, bude to platit i zítra. A když o tom budou vznikat takovéto filmy, je to jen dobře. Člověk je rád, když vidí, že v tom není sám, že ta pozitivní energie, s kterou mnohdy neseme své břímě, není marná. 

Snímek Malé ženy vás pohladí po duši.

foto: FALCON

Oficiální stránky o filmu Malé ženy v češtině

Tip navíc – co by se vám ještě mohlo líbit: Máte rádi filmy tohoto typu? Pak se letos můžete těšit ještě na film podle slavného románu Jane Austenové – Emma.  A pokud jste tak trochu netrpělivé, tak zkuste naopak film z loňského roku Colette: Příběh vášně - Keira Knightley jako nezkrotná venkovanka, jež dobyla nejen Paříž.

Přečtěte si také: 

Reklama