zahrada

Zahrádkářská sezona je v plném proudu. Při pohledu do zahrádek můžeme spatřit celou škálu různých činností - sázení, pletí, rytí, prostřihávání i první sklizně. Zní to hezky, ale pokud o svou zahrádku pečujete sama, možná se vám vybaví také mozoly, namožené svaly a bolavá záda.

Viníte za své útrapy zahrádku, které je proklatě velká, půdu, která svého času bývala přívětivější, svou kondičku, která už také není, co bývala, nebo manžela, kterého zajímá víc fotbalové utkání než práce na zahradě? Možná je ale viník někde úplně jinde. Možná je schovaný v kůlně.

Pokud vaše nářadí patří k pamětníkům, možná právě ono může za všechny ty mozoly, za to, že po práci na zahrádce padáte únavou a že vás druhý den bolí každý sval. Kovovému a dokonce i dřevěnému zahrádkářskému nářadí už téměř odzvonilo. Nahrazuje jej plast a jiné odlehčené materiály. Zdá se, že výrobci se konečně zaměřili na nás, ženy.

Čím lehčí, tím lepší

zahradaDřevěné rukojeti už vystřídaly měkčí rukojeti potažené pryží, ergonomicky tvarované, které snižují vznik mozolů a puchýřů na minimum. Motyka vám sama o sobě ani nemusí připadat těžká, ale když s ní pracujete celý den, svaly se unavují více, než je třeba. Kovové nebo dřevěné násady proto sesadil z trůnu lehký, ale odolný plast a kovová bývá často jen čepel. Někteří fajnšmekři vyrábí navíc kovové čepele potažené speciálním materiálem, na němž nic neulpí. Takové nářadí je nejen mnohem lehčí, ale také nenáročné na údržbu, nevyžaduje totiž téměř žádnou péči.

Se záhonkovou půdou si celkem dobře poradí elektrická motyčka, její cena je většinou kolem 5 tisíc korun. Na těžší zeminu se ale musí ručně. Ale i to je už dnes jednodušší. Například firma Fiskars vyrábí rýče pro speciálně ženy (cena kolem 800 Kč) a muže zvlášť, pečují-li o zahradu oba, mohou si pořídit rýč teleskopický, u něhož si délku každý přizpůsobí své potřebě. S úspornou vychytávkou přišla také firma Gardena, kde stačí zakoupit pouze jednu odnímatelnou násadu, na kterou pak pasují různé nástavce od motyčky po hrábě.

A pletí záhonů? Už vážně nemusíte lézt po kolenou, ohýbat se a plevel vykopávat. Pletí mezi řádky vám usnadní nástroj zvaný plečka (Prodom, cena kolem 700 Kč), s plevelem, jako jsou pampelišky nebo bodláky, si dobře poradí i speciální vytrhávač plevele, který prý umí uchopit kořeny rostlin ve větší hloubce, samozřejmostí je teleskopická násada, která šetří záda (Fiskars, cena 1200 Kč).

Vaše prodloužená ruka

Prostřihávání stromků nebo keřů je díky zahradnickým vychytávám také mnohem jednodušší. Nůžek i pilek dnes máme nepřeberné množství. Pokud nejste zdatná ve šplhání a nechcete poškodit kůru stromu tím, že se budete procházet po jeho větvích, ani to vás už v péči o váš oblíbený vzrostlý ovocný strom nemůže zastavit. Své ruce si totiž můžete prodloužit.

Na menší větve stromů nebo keřů postačí prořezávací nůžky nebo kleště. A abyste příliš nenamáhala lokty a ruce jako celek, jsou už trhu i nástroje vybavené takovou technologií, která podle rozevření kleští pozná, o jak tlustou větev jde, a přizpůsobí tomu svůj mechanismus, čímž zabrání nadměrnému namáhání jejich držitele. Pro řezání nebo stříhání těžko dostupných větví, vysoko na stromě nebo nízko v keřích, jsou ideální univerzální teleskopické nůžky s výměnnými nástroji. Umožní dostat se až k šest metrů vzdálené větvi. Teleskopické nůžky můžete pořídit za cenu už od jednoho tisíce.

Silné větve ale potřebují silnější nástroj. K tomu poslouží elektrické či napájecí a opět teleskopické pily. Dosáhnou až do výšky několika metrů. Do řetězové teleskopické pily musíte ale investovat až kolem dvaceti tisíc.

Pozor soutěž! Ukažte nám svou zahradu

Máte svoji zahrádku? A chcete se s ní pochlubit? Pošlete nám fotku. Nezáleží na tom, zda se rozlohou podobá přírodní rezervaci, nebo jste si pro ni vyhradila jen malé místo na balkoně, dokonce i mini zahrádku na okně uvítáme. Došlé snímky zveřejníme a společnými silami nakonec vybereme tu nejhezčí zahrádku, která bude odměněna.

Fotky svých zahrádek můžete posílat na e-mail eva.soukupova@zena-in.cz až do nedělní (7. 6.) půlnoci.

Máte svou zahrádku? Už jste slyšela o nářadí pro ženy? Jaké používáte vy?