I když si zuby pravidelně čistíme, může se stát, že na nich objevíme skvrny tmavějšího, nebo naopak světlejšího odstínu, než je naše přirozená barva zubů. Důvodů může být několik.
Jedním z nich je odraz našeho životního stylu a konzumace potravin. Skvrny na zubech mívají častěji silní kuřáci, sklovinu rovněž obarvují potravinářské pigmenty, které jsou přítomné např. v kávě nebo čaji. Skvrny se mohou tvořit též v důsledku odvápnění, počínajícím zubním kazem, úrazy atd.
Dalším důvodem vzniku skvrn je např. nadměrné množství fluoridu přijímaného v dětství, které způsobí tzv. fluorózu. U jejích lehčích forem se na sklovině vyskytují bílé, tzv. křídové skvrny, u závažnějších poškození je zabarvení žlutohnědé nebo hnědé.
Rovněž antibiotika mohou změnit barvu chrupu. V minulosti hojně používaný tetracyklin se ukládá v zubech a kostech, a proto po jeho aplikaci docházelo u dětí, kterým se teprve vyvíjel stálý chrup, k trvalému narušování vývoje zubu. U takovýchto zubů nalezneme žluté až žlutohnědé zabarvení zejména v krčkové části zubu.
Metoda bělení
Metoda bělení zubů spočívá v aplikaci různě koncentrovaných bělicích prostředků na povrch zubů. Celý proces bělení je založen na silné oxidační reakci v povrchové vrstvě skloviny, který zajišťují peroxid vodíku a karbamid peroxid (peroxihydrát močoviny).
Vhodná zubní pasta a kartáček
Ke zdravému a bílému chrupu nám především pomůže dokonalá technika čištění zubů a používání vhodného kartáčku. Velmi účinně také napomáhají bělicí zubní pasty či pasty s lepším čisticím účinkem. To, jestli pasta obsahuje skutečně bělicí látky, by mělo být uvedeno na obalu nebo příbalovém letáku.
Co na bělení zubů pastami odbornice – lékařka? „Ve většině případů jsou pod pojmem „bělicí“ označovány pasty obsahující např. látky snižující tvorbu zubního kamene, látky rozpouštějící zubní povlak, do kterého se ukládají vnější barviva, a další jiné látky. Jde tedy převážně o zubní pasty s lepším čisticím účinkem, které by měly odstranit zubní povlak i případné skvrny od čaje, kávy, cigaret atd.,“ vysvětluje MUDr. Lenka Tůmová.
(Pasty které o sobě tvrdí, že jsou ty jediné fungující neuvádíme, protože toto není reklamní článek)
Další možnosti bělení
Mít zuby nejen zdravé, ale i krásně bílé je přáním snad každého z nás. V našich stomatologických ordinacích se v poslední době stále častěji setkáváme se zvýšeným zájmem o bělení zubů. Dříve velmi rozšířenou metodou byla aplikace bělicích činidel o vyšších koncentracích na povrch zubů přímo v ordinaci. Dnes se do popředí dostává šetrnější technika domácího bělení zubů.
„V průběhu domácí techniky bělení zubů si pacient sám aplikuje bělicí gel s nižšími koncentracemi bělicích činidel do předem laboratorně zhotoveného nosiče gelu. Nosič je vytvořen dle přesného otisku pacientova chrupu z tenké průhledné vinylové folie. Pacient si aplikuje bělicí gel do nosiče dle instrukcí lékaře a nosič s bělícím gelem si nasazuje na zuby 1 - 2x denně na dobu 2 - 3 hodin, nebo na celou noc,“ vysvětluje MUDr. Lenka Tůmová.
Ve výsledném efektu mohou zuby zesvětlat o jeden až dva barevné odstíny. Doba udržení výsledného efektu bývá 12 - 36 měsíců, ale samozřejmě závisí na kvalitě skloviny a dalších faktorech.
Víte, že...
Bělení zubů z estetických důvodů není nic nového? Již v roce 1877 popsal Dr. Chapple první bělicí zubní techniku s použitím kyseliny chlorovodíkové.
Nový komentář
Komentáře
Zatím jsem nenašla odvahu, ale pořád ji hledám Abych pak neměla citlivé zuby.
Proto
taky vyzkouším, zjistila jsem, že jedno to centrum mám kousíček od práce...idkyž já bych spíš než vybělit potřebovala zuby srovnat
Minulý týden jsem si nechala zuby vybělit takzvaným vypískováním a jsem spokojená. Dělá se to tlakem vody a nějakého prášku. Klasické vybělení nějakou vodičkou co je prý v poslední době v módě poškozuje sklovinu a je znatelně dražší než vypískování. Vypískování stojí kolem 1000 Kč na jednu čelist (záleží na tom, kolik se použije toho prášku) , bělení tou vodičkou kolem 17000 Kč. Alespoň takové informace se mi dostaly. Ještě mi k tomu byla doporučena zubní pasta Rembrandt, ale její používání zatím nehodnotím, mám jí teprve týden. Evka
já slyšela, že přrozená barva zubů je lehce nažloutlá, a bělením se vlastně ničí sklovina, tak jsem z toho zase jelen