O svůj chrup bychom měli opravdu pečlivě pečovat, pouhé čištění kartáčkem ale mnohdy nestačí.  Základem smysluplné péče o zuby je i velmi podceňovaná dentální hygiena. 

Záněty dásní projevující se obvykle krvácením, periodontitis (lidově paradentóza) či zubní kazy, nemají za hlavní příčinu dědičnost, jak si většina lidí myslí, nýbrž zanedbanou ústní hygienu. Dentální hygiena má preventivní a léčebný charakter, jejím účelem je předcházet vzniku onemocnění v ústech. Příčinou výše zmíněných problémů jsou bakterie. Ty se vyskytují v plaku, a když se přemnoží, produkují škodlivé látky, jako jsou např. kyseliny, které způsobují například kazy. Při periodontitis se do krevního oběhu uvolňují toxiny a enzymy, které postupem času mohou narušit cévní stěny, uchytávají se v rozličných orgánech a mohou přispět k jejich destrukci. Zvyšuje se tak podstatně riziko vzniku cukrovky, zánětlivých onemocnění srdce (např. infarktu myokardu), mrtvice, onemocnění ledvin,... Samozřejmě, pokud někdo již problémy trpí, stav se v závislosti na stupni periodontitis zhoršuje.

Zdravé zuby a dásně nejsou jen o určité prestiži, ale i o zdraví celého těla.

Z vlastní zkušenosti vím, že problémům je lepší předcházet, než je řešit pozdě. Sama jsem na zubní hygienu s prominutím kašlala a nepřikládala jí dostatečnou pozornost, takže mě minulý rok postihl velmi těžký a nepříjemný zánět dásní, kdy mi začaly dásně ustupovat a odchlipovat se od zubů. Následné hojení bylo vážně bolestivé a dlouhé.


Rozhodla jsem se oslovit Kláru Hlůžovou, dentální hygienistku z Dental office H33, a položit jí pár otázek ohledně tohoto tématu.

fotoKláro, co můžeme čekat, když se rozhodneme podstoupit dentální hygienu?
Jejím účelem je předcházet vzniku onemocnění v dutině ústní. Hlavním úkolem je tedy pomoc klientovi najít takovou metodu čištění zubů, aby byla účinná a byl jí schopný dodržovat a zvládnout i v domácích podmínkách. Další neméně důležitý úkol je dotyčnému profesionálně vyčistit zuby. Tím mám na mysli odstranit zubní kámen a další povlaky z povrchu zubu.

Proč nestačí pouhá návštěva zubaře?
Zubní lékař bohužel nemá dostatek času na odstranění veškerého zubního kamene. Bavíme se jak o naddásňovém, kterého si často všimne i sám klient, ale zejména poddásňovém, který již pacient rozpoznat neumí a v podstatě způsobuje ty největší problémy. Dentální hygienista navíc věnuje velkou pozornost nácviku správné ústní hygieny, která právě pomáhá předcházet vzniku onemocnění v ústech. Úroveň hygieny pravidelně kontroluje a pokaždé se snaží klienta upozornit na možné nedostatky a tak jej systematicky vede k cíli – zdravému a zářivému úsměvu.

Z čeho se tvoří zubní kamen?
Zjednodušeně řečeno z minerálních látek. Ty jsou obsaženy zejména ve slině, ale vyskytují se samozřejmě i ve stravě. Je však dobré si uvědomit, že kde není plak (to znamená, kde jsou dobře vyčištěné zuby) tam se nemůže vystavět ani zubní kámen. Ten právě vzniká mineralizací původně měkkého povlaku, který se postupně vystavuje na zubech. Proces mineralizace trvá individuálně dlouho, ale vždy v průběhu několika dní až týdnů.

Máme se bát? Je zákrok bolestivý?
Pokud jsou dásně ve špatném zdravotním stavu bývají často citlivé, pak je ošetření nepříjemné. V takových případech však u nás klientovi nabízíme povrchovou anestezii, takže se v celku nemá čeho bát. Při pravidelných návštěvách a dobrém stavu dásní se stává návštěva často i příjemně stráveným časem, kdy děláte něco správného pro své zdraví.

Jak dlouho taková dentální hygiena trvá?
Hlavní roli zde hraje v jakém stavu paradont (závěsný aparát zubu, zjednodušeně tkáně které zuby drží v ústech) je. Klient, který chodí pravidelně na dentální hygienu a správně a svědomitě si pečuje o dásně a zuby může v křesle strávit třeba jen půl hodiny. Na nového pacienta si vyčleňujeme hodinu a půl.

Jak často bychom měli na hygienu chodit?
Na časových intervalech se musí individuálně domluvit hygienista s klientem dle jeho potřeb. Nejčastěji chodí klienti každý půl rok, ale není výjimkou jednou za tři měsíce, či naopak při perfektní hygieně jednou ročně. Velice záleží na schopnosti pacienta si správně a pravidelně pečovat o zuby a dásně.

V jakém věku je vhodné začít? Jestli už při mléčném chrupu, nebo až později?
Mám takovou zkušenost, že klienti, kteří pravidelně chodí k dentální hygienistce a mají zvládlou vlastní ústní hygienu, jsou schopni dostatečně pečovat i o zuby svých potomků. I tak se může stát, že při špatném postavení zubů (už u mléčného chrupu) v kombinaci s hodně mineralizovanou slinou, dochází k výskytu zubního kamene i u tříletých dětí. Zubní kámen je vhodné pak odstranit, protože slouží jako styčná plocha pro usazování dalších nečistot. V zásadě se však dá říct, čím dříve začnete, tím více se vyvarujete možným komplikacím.

Reklama