Ale než usnula, to byla anabáze, jak popisuje naše čtenářka s nickem setury. Z dceřiných usínacích rituálů byla někdy tak unavená, že se jí klížily oči, zatímco dcerka je měla jako baterky. Je vám to povědomé?

Přeji hezký den, jistou kuráž a umění smlouvat musí mít člověk v krvi a projeví se to už v dětství. Dítě si vynutí i zdánlivě nemožné a ještě to člověk dělá rád. Moje dcera smlouvá a usmlouvá úplně všechno. Má patřičný trénink-na mně. Cokoli chtěla jinak než mělo být, si přizpůsobila a usmlouvala a stejné to bylo s usínáním.

Všechny večery byly jako přes kopírák, měla spinkat a nechtěla, Večerníček nestačil, následovalo zpívání, básničky, říkačky a pořád nechtěla spát, usínání byl horor, vyžadovala stálou přítomnost a bylo to s ní velmi náročné. Těch hraček a dudlíků, aby se zklidnila, také musela stále svítit lampička, bylo nemyslitelné, aby byla ve tmě.

Usínala s dudlíkem v pusince a další dva držela. V blízkosti musela mít panenku, medvídka a nejmilejší mazlivou ovečku. S každým zvířátkem jsme se museli dlouho před spaním loučit a protahovala to, jak se dalo. Když byla nemocná a dostávala kapičky do oušek, tak musela dostat medicínu i ovečka.

Četla jsem pohádku a mně samotné se klížily oči, zato dcerka měla oči jak baterky. Jakmile jsem ztlumila hlas a ona cítila že bude konec čtení, hned na mě: „maminko čti, já ještě nespinkám“. Umíte si představit jak jsem byla sama unavená z těch všech rituálů, čím dál delších den za dnem.

Přečetla jsem kvůli tomu řadu odborných knížek, radila se s dětskou doktorkou, ale ta mi řekla, že dítě je individualita a na to jsou všechny příručky krátké. Poradila mi abych tomu dala čas. Čas plynul, ale moc se toho nezměnilo, zvykli jsme si a neřešili to. V létě jel manžel s kamarády na chalupu a řikal, že všichni berou děti s sebou. Něco ve stylu S tebou mě baví svět.

Vůbec jsem si nedokázala představit naší holčičku beze mě s tolika lidmi řadu nocí bez pohádek. Odjezd se blížil, všichni se těšili a největší obavy jsem měla já, myslela jsem si, že tam nevydrží a druhý den jí přiveze domů. Jaké bylo moje překvapení, nejen že tam celou dobu vydrželi, ale pořádně si to užili. S úžasem vypráví příhody a já se divím, že usínala bez dudlíků a hraček.

Ovečka ve spěchu zůstala doma v postýlce, měla s sebou jen malou panenku a stačila jí. Nevím co tam chlapi dělali ale všechny děti byly nadšené a takhle nevzpomínaly ani na společné dovolené s maminkami. Večer jsem šla jako vždycky dcerku zkontrolovat, jestli spinká a nepláče a pořádně mě překvapila. Ležela oblečená, sama se převlékla z pyžámka do trička a laclových kalhot. Když jsem se jí zeptala, proč se převlékla, tak mi odpověděla: „abych neztratila čas, kdyby byla nějaká bojovka“.

Tak tady je odpověď jak to ty chlapi dělali, že jim děti usnuly i bez pohádky. Utahali je bojovkama a pak měli klid. Jinak dcerce změna prostředí prospěla, zklidnila se a usínání bylo od té doby lepší. Ostatní maminky měly doma to samé, z uplakaných mrňousků se stalo vycvičené komando, které zahodilo dudlíky a maňásky. Co nezvládly odborné příručky a lékařská věda, to vyřešil klub nadšených tatínků. 

setury

No vida, dobrý recept. jen aby všichni tatínkové byli tak ochotní

Text nebyl redakčně upraven

Reklama