Šetření v domácnosti je věc, kterou řeší asi každý z nás. Jistě vás už napadlo, že byste mohla ušetřit energie a spotřebovanou vodu při praní. Zjišťovali jsme, co všechno hraje při ekonomickém praní roli...

praní

Jak správně prát, aby to bylo co nejekonomičtější? Tahle otázka trápí jistě každou hospodyňku. Všichni víme, že když budeme mít pračku dobře ustálenou, bude odstřeďování trvat kratší dobu, že prát máme až ve chvíli, kdy je pračka zcela naplněna, anebo využívat programy pro poloviční náplň, že je ekonomičtější prát na nižší teploty. Tyto obecné rady lze shrnout do následujících bodů...

  • Pračku postavte na rovnou podlahu, aby odstřeďování bylo optimální.
  • Odstřeďujte na 500 otáček za minutu.
  • Volte vždy nejkratší možný program pro dané prádlo. Předpírka jen, když je to nutné.
  • Teplotu praní většinou stačí nastavit na 40 stupňů.
  • Perte plnou pračku, nebo volte program pro poloviční náplň.

Pro konkrétní rady jsme kontaktovali Danu Hanusovou ze společnosti Whirlpool...

Na co dbát z ekonomického hlediska při pořizování pračky?
Nejdůležitější je dbát na spotřebu vody a energie.

Tomu rozumím, je jasné, že dnes jsou spotřebiče rozdělovány do energetických tříd a nejvýhodnější je A+++, mě ale zajímá, jestli pračka na třeba 5 kilo prádla ve třídě A+++ je úspornější než pračka ve stejné třídě na 8 kilo prádla?
Samozřejmě, že při jednom praní spotřebuje pračka na 8 kilo ve stejné třídě více. Mám tady teď před sebou konkrétní údaj. Pračka na 11 kilogramů prádla spotřebuje 45 litrů vody, oproti pračce na 5 kilogramů prádla, která spotřebuje na jedno praní 34 litrů vody. Největší úspora je u menších praček, spotřebuje se menší množství vody a ušetří se energie na ohřev, protože je potřeba ohřát méně vody.

A když vím, že bez problémů naplním tu jedenáctikilovou pračku, jinými slovy, chci-li vyprat plus mínus 11 kilo prádla, je ekonomičtější prát ho v malé pračce na víckrát, nebo ve velké pračce?
Velké množství prádla je ekonomičtější prát najednou ve velké pračce.

Kdy je ekonomické pořídit si novou pračku - tedy myslím tím, po jak dlouhém období se mi vyplatí dát starou pračku, byť funkční, pryč, abych ušetřil - budu-li průměrnou pořizovací cenu nové pračky počítat na nějakých 15.000 korun?
Nejde jen o náklady na praní samotné, ale také o servis. Řekla bych, že dnes se vyplatí pořídit si novou pračku asi jednou za 5, maximálně 6 let. Ale je to individuální, u nás je například možné pořídit si prodlouženou záruku na součástky až 8 let.

  • Dbejte na energetickou spotřebu a spotřebu vody.
  • Pokud perete pravidelně malé množství prádla, je nejekonomičtější praní v malých pračkách.
  • Pokud perete pravidelně větší množství prádla, je naopak ekonomické pořídit si větší pračku.
  • Novou pračku si pořiďte po 5 až 6 letech.

Užitečné funkce moderních praček z ekonomického hlediska

Odložený start - pokud máte pračku, která dokáže odložit začátek praní na konkrétní dobu (a tolerantní sousedy), můžete směle kombinovat praní za tak zvaný „noční proud“, nebo jiný zlevněný tarif, který vám váš dodavatel elektrické energie může poskytnout.

Fuzzy logic - snímač tlaku, který určuje potřebnou hladinu vody v pračce a naplní ji jen takovým množstvím vody, které je ke konkrétnímu praní potřebné.

Parní praní - zvyšuje se efektivita i kvalita praní. Pára zahřívá vnitřek bubnu s prádlem daleko rychleji, snižuje se množství ohřáté vody a tím i také spotřeba elektrického proudu.

Sprchování prádla - pračka je vybavena speciálním čerpadlem, které prádlo v průběhu praní sprchuje. Tím je dosaženo větší účinnosti pracího prášku, doba praní se zkracuje a množství potřebné vody na praní snižuje.

Kam dál?

Reklama