b3zena.jpg

Náklady za bydlení a energie jsou přitom dlouhodobě nejvýznamnějšími položkami v rodinném rozpočtu. Jak z tohoto nepříjemného koloběhu ven?

Odpověď je jednoduchá - změna dodavatele energií vám může ušetřit až tisíce korun ročně. A není to přitom nic těžkého! Začněte tím, že si zjistíte, jakou úsporu vám změna přinese. „Pokud se podíváte na nezávislé internetové kalkulačky, třeba na stránkách ERÚ nebo portálu TZB-info.cz, jednoduše získáte objektivní srovnání podle předem daných kritérií,“ říká Libor Holub, obchodní ředitel Bohemia Energy. K posouzení finanční výhodnosti budete potřebovat fakturu posledního vyúčtování, ze které zjistíte vaši spotřebu a tarif.

Tip: Nechcete vyúčtování studovat? Stačí fakturu vyfotit mobilem a poslat e-mailem vybranému dodavateli. Ten už si vše zjistí sám a vám pošle konkrétní nabídku ušitou na míru.

Zkontrolujte si stávající smlouvu
Ještě než se do změny pustíte, podívejte se, jaký typ smlouvy máte uzavřený se současným obchodníkem. V případě, že máte smlouvu na dobu neurčitou, lze ji vypovědět kdykoli a po uplynutí tříměsíční výpovědní lhůty již šetříte s novým dodavatelem. Pokud je uzavřena na dobu určitou, uplatňuje většina obchodníků sankce za její předčasné ukončení, podobně jako je tomu ve spoustě jiných oborů.

Tip: Solidní dodavatel vždy dodrží výpovědní lhůtu, aby zákazník, který k němu hodlá přejít, nebyl vystaven sankcím.

Peníze nejsou všechno
Finanční úspora je důležitá, ale rozhodně byste měli zohlednit i to, jestli je vámi vybraná společnost dostatečně silná a stabilní a jaké služby poskytuje. Zjistěte si také, jaký zákaznický servis vám může nový dodavatel nabídnout. Dovoláte se například zdarma a rychle na zákaznickou linku? Vrátí vám přeplatek vždy, včas a bez vytáček?

Tip: Prostudujte si nejenom ceník, ale i obchodní podmínky, které jsou součástí smlouvy. Zajímejte se také, jak má dodavatel nastaveny jednorázové poplatky.

b1.jpg

Jaký typ smlouvy zvolit
Pro dodávku energií si můžete vybrat ze dvou typů smluv: na dobu neurčitou, nebo s fixací ceny na určitou dobu. Obě varianty mají své výhody a záleží jen na vás, co vám nejvíce vyhovuje.
U smluv na dobu neurčitou se ceníková cena mění zpravidla jednou za rok podle toho, jak se vyvíjí situace na energetické burze a jak na ní reaguje trh. Libor Holub z Bohemia Energy navíc doporučuje: „U tohoto typu smluv je vhodnou volbou takový produkt, kde cena kopíruje velkoobchodní trh a ceníková přirážka se nemění.“

Naproti tomu smlouvy na dobu určitou s fixní cenou garantují neměnnou cenu na dobu, na kterou jsou sjednány. Zpravidla jsou to dva až tři roky.

Tip: Zvoleného produktu, ať už s fixací či nefixovaného, se držte dlouhodobě. Přeskakování z jednoho typu na druhý vám vždy úspory nepřinese. V dlouhodobém horizontu jsou obě strategie ve výsledku stejně úspěšné.

Na férovou firmu se můžete spolehnout
Existuje několik zásad, jak poznat, jestli je zvolený dodavatel férovou solidní firmou. A to hned od začátku – smlouvu a plnou moc podepisujete přímo s dodavatelem, nikoli zprostředkovatelem. Dodavatel také musí vaše dotazy ochotně zodpovědět a srozumitelně vysvětlit. Dobrým vodítkem kromě stability a dostatečného množství zákazníků dodavatele je i to, jestli má podepsaný etický kodex dle doporučení ERÚ a přihlásil se k Deklaraci na ochranu spotřebitele.

Tip: Aktuální seznam signatářů Deklarace účastníků trhu s elektřinou a plynem na ochranu spotřebitelů je k dispozici na webových stránkách Svazu obchodu a cestovního ruchu (www.socr.cz).

Přechod bez starostí
Jestliže jste si vybrali renomovaného dodavatele, nemusíte se již o nic dál starat, celou změnu vyřídí za vás. Stačí, když mu udělíte plnou moc. Seriózní dodavatel vás navíc bude o všech krocích průběžně informovat. „Nemusíte se ani obávat, že budete muset měnit elektroměr či plynoměr, nebo že zůstanete nějakou dobu bez elektřiny či plynu. I vyúčtování budete nadále dostávat ve stejném období, jako jste byli dosud zvyklí,“ ujišťuje Libor Holub. 

Tip: Původnímu obchodníkovi nahlaste stav měřidel pro poslední vyúčtování, které obdržíte nejpozději do jednoho měsíce od ukončení smlouvy.

Chcete ušetřit za energie? Podívejte se, jak můžete ušetřit změnou dodavatele elektřiny či plynu.

bdodavatel.jpg

Reklama