Když se dokážete správně postarat o svůj dosavadní nábytek, zbavíte se neustálého nutkání, pořídit si nový. Buďte chytří a ušetřete. Ukážeme, jak na to.

Znáte ten pocit, kdy se zahledíte na starý konferenční stůl, který už pamatuje nejednu domácí party, a říkáte si, už bychom potřebovali nový? Věřte, nejste v tom sami, snad každý se s podobnou situací již někdy v minulosti setkal. Nemusíte hned běžet do nejbližší prodejny nábytku nebo brouzdat v nabídkách internetových e-shopů. Ukážeme, jak získat zpět dobrý pocit z každého kusu nábytku, který doma máte.

nábytek

Co ještě stojí za vaši snahu

Pokud před vámi leží na jedné hromadě polámaný kus něčeho, co dříve bývalo například židlí, ruce pryč. Úsilí, které byste museli vynaložit, za to nestojí. Pokud ale k celistvosti chybí pouze boční lišta hrany desky, kde si vaše batole ostřilo tesáky, a vy jste náhodou šikovný kutil, určitě si poradíte. Chce to jen žehličku, obyčejný a brusný papír č. 300, kterým přejedete finální hrany a máte hotovo. Nicméně my se zaměříme na menší poškození způsobená denním provozem, která zvládne opravit úplně každý.

Nechcete to slyšet, ale základem je prevence

Ještě než si ukážeme, jak na drobná poškození nábytku, měli bychom si povědět něco o prevenci. Stačí několik zásad a návyků, aby každý nábytek vydržel déle a v lepší kondici. O nábytek je potřeba se starat! Stačí přetřít leštěnkou jednou nebo dvakrát do měsíce. Nemusíte si pořizovat žádné drahé přípravky, stačí osvědčená Diava, například se včelím voskem, která povrch také vhodně zakonzervuje. Nábytek bude nejen vypadat čistěji a leskleji, ale bude se na něm zachytávat také méně nečistot a prachu.

nábytek

Pokud už na nábytek něco vylejete, je zapotřebí dané místo ihned otřít do sucha - dřevo a voda se v lásce moc nemají a v lepším případě vzniknou jen “skvrny”. Pod šálky a skleničky je praktické pořídit jakékoli podtácky. V případě montovaného nábytku nebo takového, který nějak otevíráte, je pro prodloužení životnosti nutné dotáhnout spoje a panty. O těchto jednoduchých zásadách nejspíše každý ví, ale většinou jim nevěnuje pozornost. Jsou však natolik zásadní, že byste je neměli přehlížet. Vašich dvacet minut času prodlouží danému nábytku život klidně o pět let.

Nejčastější nehody, které nám hlásíte, jsou tyto:

  • Skvrna od vody, respektive typické kolečko od skleničky

Pokud se nejednalo o šálek s horkým nápojem, měli byste si se skvrnou poradit jemným obroušením vrchní vrstvy. Navlhčete měkký hadřík a otřete do něj trochu zubní pasty. Následně skvrnu jemně přetírejte. V případě, že skvrna odolává, přidejte na skvrnu trochu jedlé sody a pokračujte. Nakonec otřete suchých hadříkem a přeleštěte leštěnkou na nábytek.

nábytek

  • Škrábance a rýhy (nemusí být nastálo)

Někdo praktikuje odvážný způsob, jak se vypořádat s menšími škrábanci na dřevě. Položí na ně přes noc mokrou houbičku, a jakmile dřevo nabobtná, škrábance zmizí. My bychom se raději přiklonili k “znenápadnění” dané rýhy pomocí vhodné výplně. Například v případě ořechového dřeva pomohou od škrábanců obyčejná jádra vlašských ořechů. Stačí potřít rýhu půlkou ořechu a je hotovo. Na světlé dřevo se zase hodí vazelína nebo obyčejný olej. Na velmi tmavé dřevo lze použít prach z dubové kůry nebo kombinaci červeného vína s lněným olejem. Na většinu dalších povrchů pak lze dle odstínu pořídit truhlářský vosk a vetřít do rýhy.

  • Zašlý vzhled

Rozzářit nábytek není takový problém, jak se zdá. Pokud se chcete vyhnout kupované leštěnce, smíchejte jeden díl včelího vosku s deseti díly oleje - nejlépe lněného. Po zahřátí a spojení obou ingrediencí získáte funkční leštěnku, která zároveň bude chránit ošetřený povrch.

Reklama