Život je někdy plný starostí, a pokud v důsledku toho, co se během posledních měsíců událo, řešíte ty existenční, je čas zamyslet se. Žádná kaše se nejí tak horká, jak se uvařila, a peníze z rodinného rozpočtu se nutně nemusejí rozkutálet tak rychle, jak se původně předpokládalo. Základem je vůle ušetřit na zdánlivých maličkostech a především důslednost. Máme pro vás několik tipů, které vám pomohou ušetřit pár korun každý měsíc.

eco.jpg
Foto: Shutterstock

Začněte od podlahy

Prohlédněte si svůj čistící arzenál a zamyslete se nad tím, zda opravdu potřebujete tolik přípravků na to či ono. Speciální prostředek na podlahu, další na skleněné plochy, jiný na koupelnové povrchy nebo silně usazenou špínu. Tímhle vyčistíte digestoř, tamtím zase vydezinfikujete záchod. Tušíte, kolik peněz se v takové zásobě ukrývá?

Uklízet se dá jednoduše, levně a přitom účinně. Sáhněte po tom, co používaly generace před námi. Ty nedaly dopustit na svatou čistící trojici soda, ocet a kyselina citronová. Budete se divit, jak efektivně, přitom levně a ekologicky se dá uklízet.

Doma se chovejte zodpovědně(ji)

I zdánlivé maličkosti mohou v konečném důsledku způsobit velké věci. Není třeba pořizovat si hned solární panely na střechu, zpočátku postačí zautomatizovat si pár základních návyků. Ušetříte a opět ulehčíte také planetě.

  • důsledně zhasínejte, když opouštíte místnost
  • vyměňte tradiční žárovky za LED světelné zdroje (přestože stojí více, v konečném důsledku díky nízké spotřebě a vysoké trvanlivosti ušetříte)
  • odpojte elektronická zařízení, která nepoužíváte
  • nastavte nižší teplotu vody
  • pořiďte si sprchovou hlavici s nízkým průtokem a zkraťte dobu sprchování
  • v létě chlaďte méně, v zimě topte méně

Choďte více, jezděte méně

Tohle je klasika, která vám pomůže ušetřit za benzín (případně za jízdenky) a potěší i tělo. Snažte se co nejvíc chodit pěšky a eliminovat jízdu autem. Můžete využít i spolujízdu, případně vyjet na kole, záleží na vašich možnostech. Když už musíte použít vlastní vůz, snažte se chovat šetrně i ekologicky, jezdit plynule, o auto zdravě pečovat (například správně nahuštěné pneumatiky dokážou o pár procent snížit spotřebu paliva), při cestách po dálnici používat tempomat, klimatizaci zapínat méně a využívat i dopravní aplikace (vyhnete se tak zácpám a v konečném důsledku ušetříte palivo i ovzduší).

Věděli jste, že agresivní jízda může mít za následek až o 40 % vyšší spotřebu paliva než konzistentní, klidné ježdění? Proto se snažte o co největší plynulost bez zbytečného zrychlování a brždění. Ušetříte peníze i planetu.

Pište si nákupní seznam, jídlo plánujte a plaťte v hotovosti

Víte, kolik peněz každý měsíc utratíte za jídlo? Většina lidí – poté, co si jednotlivé částky vypíše a sečte – je jejich výší šokována. Proto se snažte takovému překvapení vyhnout a nakupujte s rozmyslem. Předem si naplánujte, co budete vařit a jíst po celou dobu, než půjdete na další nákup potravin. Udělejte si nákupní seznam, kterého se následně držte. Vyhněte se nakupování s prázdným žaludkem a nevšímejte si lákadel u pokladen. Předem se zajímejte o slevy a na jejich základě plánujte nákup i vaření. Nákup plaťte v hotovosti, jde o dobrý psychologický moment, kdy částku vidíte (a vydáváte) konkrétně „z ruky do ruky“, nikoli anonymně platební kartou.

Pokud v práci nemáte možnost stravovat se výhodně (například v dotované firemní jídelně), noste si jídlo z domova. Systém krabiček se zpočátku může zdát nepohodlný, koncem měsíce ale budete mile překvapeni, kolik jste na obědech v celkové sumě ušetřili.

Nakupujte udržitelnou módu

Udržitelnost je velké téma, které pomůže planetě i vašemu rodinnému rozpočtu. Přestaňte nakupovat „rychlou módu“, která extrémně zatěžuje životní prostředí, navíc je málo kvalitní a nevydrží (proto v konečném důsledku neušetříte), zdržte se i nakupování značkových věcí, kde největší částku platíte za značku samotnou, a dejte zelenou udržitelné módě. Zkuste bazarové oblečení (on-line i fyzicky), zorganizujte výměny svršků s kamarádkami, zkrátka zkuste o oblečení přemýšlet trochu jiným způsobem než dosud.

Prohlédněte si i svou kosmetickou výbavu a zamyslete se nad tím, zda opravdu potřebujete tolik krémů a přípravků. I taky se – podobně jako u úklidu – dá tu a tam sáhnout po variantách našich babiček a například místo drahé obličejové masky si připravit domácí, která je nejenom levnější, ale i více „eko friendly“.

Zrušte automatické předplatné a členství

Udělejte si seznam všech pravidelných měsíčních výdajů a zaměřte se na částky, které automaticky odcházejí z vašeho účtu. Kolik z toho je předplatné a která z nich opravdu využíváte? Možná najdete platby, na které jste už zapomněli, nevyužíváte je (případně nevyužíváte pravidelně) a jen za ně zbytečně platíte. Příkladem mohou být například platby za Netflix, Spotify, YouTube, nebo třeba členství v posilovně, kam už dávno nechodíte, či v klubu nebo asociaci, se kterými už nesouzníte.

Zrušte také automatický odběr e-mailů, abyste nemuseli odolávat tzv. exkluzivním nabídkám a slevovým kuponům. Pokušení na vás čeká na každém rohu, snažte se proto co nejvíc je eliminovat. Zdaleka ne všechno, co vám druzí prezentují jako nezbytnost, potřebujete.

Čtěte také:

Zdroje: ramseysolutions.combettermoneyhabits.com

Reklama