Od doby, kdy státní svátky 5. a 6. července jsou dny pracovního volna, jezdíme s manželem v této době na dovolenou. Abychom ušetřili 2 dny dovolené. V domě s námi bydlí dcera a syn s rodinami. Rozdělíme úkoly a jsme ujištěni, že nás nikdo nevykrade, nevyhoříme a ani nám neuschnou kytky.

S důvěrou ve své děti (přece jsme je vychovali dobře) odjíždíme na cesty. Obvykle na 2 týdny. V cizině si báječně odpočineme, nabereme nové síly a rádi se vracíme domů. Zde jsme již očekáváni a vítáni. Dům stojí, kytky neuschly a všichni jsou zdraví.

Až jednou manžela napadlo, že vlastně začátkem července slaví narozeniny syn i zeť. A my jim vždy přejeme zpětně. Bez oslavy. Můj muž rád slaví, třeba i příchod jara nebo zimy. Hlavně, že má rodinku pohromadě.

Naplánovali jsme si tenkrát dovolenou na konec července. Děti s námi mají velmi kamarádský vztah, a tak neměly důvod něco měnit na každoročních oslavách. A taky nic nezměnily, nás pozvaly a své kamarády i s rodinami také. Jako vždycky předtím.

Máme velkou zahradu. Nevím, odkud se vzaly židle a stoly, zkrátka je někdo dopravil. Ty naše by nestačily. Když vše začalo, napočítala jsem asi 20 přátel dcery a přibližně stejný počet přijel i za synem. Máme v domě dvě vnoučata. Teď bylo na zahradě asi 15 dětí. Co mělo kola, to jezdilo. Co mělo nohy, tak běhalo. Na pískovišti a skluzavce bylo plno. V nafukovacím bazénku se střídali dospělí s dětmi. V rohu zahrady se grilovalo, vydávalo pití a z kůlny hrálo rádio.

Byla to oslava jak se patří. Jenom můj muž začal být po chvíli nesvůj. Je ze staré školy. Pěstuje trávník a růže. Plevel k nám nesmí. Cítila jsem, jak ho bolí, když si děcka mezi zahradním osvětlením dělají slalom. Statečně vydržel do setmění a pak s omluvou a odvoláním na sportovní přenos v televizi po anglicku mizel. Šla jsem s ním, kdyby potřeboval pomoc. Ale ustál to.

Ráno byl však první na zahradě a chystal se ji uklidit. Překvapení bylo veliké, na zahradě po včerejší oslavě nezůstal ani kelímek. Syn a dcera s partnery uvedli vše do pořádku (přece jsme je vychovali dobře).

My s manželem od té doby opět šetříme 2 dny dovolené.

Vladimíra


Děkujeme za krásný příspěvek :).

Taky v poslední době slavívám se skupinou lidí, kde je vždycky dost rukou na úklid a o nádobí a utěrky se spíš přetahujeme, než že by se zoufale hledali dobrovolníci :). Ale pravdou je, že to obvykle necháváme až na druhý den.

A na nedávné oslavě kamarádových narozenin to vypadalo dost podobně, jako popisujete - spousta dětí, ve věku od miminek po tak tříleté (ještě jsme mladá „parta", i když jsou i výjimky), několik těhulí"... Jsem zvědavá, jak budou oslavy vypadat za pár let, jestli v téhle sestavě" vydržíme :)...

Jak to vypadalo nebo vypadá na Vašich mejdanech? Je po ránu už vzorně vysmýčeno, nebo se probouzíte až k polednímu? A dorazil Vám někdy v nejlepším kocour, milé myši-in? :) Napište mi o tom na redakce@zena-in.cz!

Reklama