Podle italských médií chystá hlava teroristické organizace Al-Kajdá Usáma bin Ládin další útok na USA, který by měl být horší než atentáty z 11. září 2001.

Akce je údajně blízko a čeká se jen na vhodnou chvíli, uvedl v sobotu v rozhovoru pro arabský deník Al-Quds Al-Arabi nejmenovaný exvelitel jemenské pobočky al-Kajda.

 „Usáma bin Ládin sleduje přípravy atentátu proti USA, který daleko předčí ten z 11. září,“ řekl Abdil Barí Atvan, který je podle deníku vydávaného v Londýně v těsném kontaktu se špičkami al-Kájdy v Jemenu.

„Cílem je změnit tvář světové ekonomiky a politiky. Má jít o reakci na odmítnutí Washingtonu přistoupit na příměří, které Usáma v uplynulých letech nabídl Západu, a především USA, dodal.

Bývalý operativec teroristické sítě, který je stále ve styku s jejími současnými členy, uvedl, že před šesti měsíci bin Ládin poslal vzkaz všem buňkám sítě v arabském světě. Vyzval je, aby nevstupovaly do kontaktu s vlastními vládami a odmítli jakoukoliv nabídku v jednání.

K atentátu by prý mělo dojít v krátké době. „Provedení je jen otázkou času, protože rozkaz už dal přímo bin Ládin. Nyní je třeba jen vyčkat na vhodnou chvíli,“ prohlásil bývalý terorista s tím, že mnoho buněk sítě al-Kajda je nyní mnohem silnějších. Podle něj má organizace především silné pozice v Somálsku.  „Nyní kontrolujeme velkou část somálského jihu,“ uvedl v rozhovoru.

Je vskutku bezvadné, že bývalí teroristé, kteří jsou stále ve spojení s jejími současnými členy, chodí a rozdávají informace a rozhovory pro média.  (red).

Reklama