Nakonec se žádné překvapení nekonalo! Podle všech očekávání se Američané rozhodli pro historickou změnu – 44. prezidentem země se stane poprvé v historii Afroameričan – Barack Hussein Obama.

Bude mít také za zády silnou oporu v americkém Kongresu. Jeho levicová Demokratická strana posílila svou většinu ve Sněmovně reprezentantů i Senátu, do nichž se také volilo. Nicméně se jim nepodařilo získat v Senátu 60 křesel, která by jim pomohla bojovat proti obstrukcím ze strany opozice.
 
„Pokud někdo pochyboval o tom, že Amerika se dokáže změnit, vy jste rozhodli o tom, že se mýlil,“ prohlásil Obama ve svém prvním povolebním projevu na shromáždění svých přívrženců v Chicagu.

Vítěz voleb Barack Obama s rodinou

S nynějšími volbami přišla podle něj do Spojených států změna. „Volby dokázaly, že Amerika je skutečně sjednocená, a to i přes sociální a etnické rozdíly. Je to důkaz demokracie.“

Obama ve svém projevu upozornil Američany na výzvy, které na ně čekají. Volby se uskutečnily v době, kdy jsou Spojené státy ve válce v Iráku a v Afghánistánu a navíc balancují na pokraji hospodářské recese.

44. prezident USA Barack Obama

„Musejí vzniknout nová pracovní místa, musí být napraveno spojenectví,“ uvedl Obama. To podle něho potrvá více než rok. „Ale my to zvládneme, to vám slibuji,“ vzkázal budoucí prezident lidem ve Spojených státech.

Během „volební“ noci získával Obama na svou stranu jeden klíčový americký stát za druhým. Republikán John McCain neuhájil ani některé tradiční bašty své strany – například důležitou Floridu. Krátce po páté hodině našeho času se na demokratickou stranu přidal i nejlidnatější stát USA, Kalifornie. A tehdy to John McCain vzdal.

Nadšení přívrženci Baracka Obamy"Poražený" John McCain

Obamovi se díky slibům podařilo získat na svou stranu voliče napříč etnickými a náboženskými skupinami. Obamu volilo hodně žen, Afroameričanů a Hispánců, na jeho stranu se ale přidala i řada bělošských voličů, jejichž podpora byla pro republikány klíčová.

Reklama