Již 18 let žijeme jako nájemníci státního bytu a o "bezvadný provoz" se stará realitní kancelář. Za tu dobu dvakrát změnila jméno, ale jednáte stále se stejnými lidmi. Jejich "služeb" jsme byli donuceni využít těsně před vánoci.

 

Měla jsem upletené tři vánočky. Upekla jsem jednu dozlatova a druhá pořád ne a ne chytit tu správnou barvu!! Proč?? Sáhnu do trouby a - vlažno, místo horka! I to vlažno se po chvilce změnilo na zimu, prostě - přestala mi fungovat trouba. U osmnáct let starého elektrického sporáku asi není divu!! Vánočku jsem tedy upekla u sousedky a s naivním optimismem vyhledala číslo na realitku.

Dozvěděla jsem se, že je sice dvacátého prosince, ale oni mají už jen rezervu v podobě 20ti tisíc (!) na havárie a řešení mého sporáku tudíž musíme nechat po Novém roce.

 

Protože mám doma tři kluky a manžela, které jsem si naučila na pečené dobroty, ozvala jsem se hned 3.1.05, jak to tedy bude probíhat a kdy že budeme mít ten vysněný sporák. Nejprve jsem dostala vyhubováno, že volám hned první den, ale končily jsme rozhovor s tím, že ještě dnes bude úřednice vkládat do pošty příkaz k výměně, adresovaný jimi vybrané firmě. Mezitím jsme si s manželem vybrali na internetu typ sporáku, který by se nám nejvíce líbil - pořizovací cena 12660Kč, realitka nám doplatí cenu standardu a my ten rozdíl... Znělo to hezky.

 

12.1.05 jsem už nevydržela a vyrazila do realitky pátrat po evidentně ztracené žádosti o výměnu. Vždyť už tři neděle nepeču!! Na místě jsem však zjistila, že před sedmi minutami skončily úřední hodiny a podle zvuků za zavřenými dveřmi realitky je teď čas podávání kávy. Nikdo mi neotevřel. Rozeběhla jsem se do firmy, která měla provádět výměnu, zda-li jim už žádost přišla a vyřizují ji - je mi líto, nic nepřišlo! Dozvěděla jsem se tu ale jednu zajímavou věc - realitka sice zaplatí za "standard", ale já nebudu v nájmu splácet 10,-Kč jako dosud - splátka může překročit i 100,-Kč měsíčně! A to až do odstěhování, nebo do smrti! Další zajímavostí byla cena, za kterou by servisní firma sehnala námi vybraný typ sporáku - asi 14500,-Kč + 2000,- za zapojení! Uvažovaný doplatek z naší kapsy by se tedy zvýšil ze čtyř na osm tisíc a k tomu ještě doživotní nájem...

 

Doběla rozžhavená jsem zavolala na realitku. Zde mi úřednice vynadala, že jsem se ozvala hned na začátku roku, kdy probíhají inventury a všechno je zpožděné a že tu mou žádost tedy pošle dnes ( 12.1.). Trošku v afektu jsem jí sdělila, že výměnu jejich prostřednictvím ruším a že si objednáme sporák přes internet a ať mi obratem pošle nový výměr nájmu, bez zálohy na sporák. Internetový obchod je s námi v kontaktu hned od prvního dne podání objednávky a pomalu se začínám těšit na nové pečení.

 

A co mě vlastně naštvalo? Hlavně jednání z pozice síly dané úřednice, která nebyla schopna splnit, co slíbila a cena servisní firmy, na kterou se sporák dokázal vyšplhat! Je to opravdu smutné zjištění, když něco chcete od bývalého OPBH po osmnácti letech řádného hrazení nájmu a služeb!!

Ať máte lepší zkušenosti!!

S pozdravem