Italský kasační soud rozhodl, že vdané italské ženy, které se dopustí nevěry, o tom mohou lhát, aby chránily svou čest.

Soud vydal toto zásadní rozhodnutí poté, co vyslechl případ osmačtyřicetileté ženy, odsouzené za křivé svědectví. Žena totiž popírala, že půjčila svůj mobilní telefon milenci. Odvolací soud nesouhlasil s výrokem nižšího soudu a rozhodl, že žena zákon neporušila. V rozhodnutí uvádí, že obcházení pravdy je oprávněné, pokud se jedná o uchování tajemství o mimomanželském vztahu.

Mohlo by se sice zdát, že v tradičně katolické zemi budou soudy ohledně lhaní a nevěry velmi přísné, ale není tomu tak. Žena, která se odvolala, je uvedena jen pod křestním jménem jako Carla a pochází z Porto Ercole na pobřeží Toskánska. Mobil půjčila milenci, jistému Giovannimu, který jej pak užil k tomu, že volal jejímu manželovi a nadával mu.
 
Milenec byl místním soudem odsouzen za obtěžování a Carla byla odsouzena za napomáhání. Kasační soud ale rozhodl, že mít milence je fakt, který poškozuje čest dané ženy v okruhu její rodiny a přátel. Lhaní o této okolnosti je proto přípustné, a to dokonce i při policejním vyšetřování. Zatím není jasné, zda totéž platí i pro muže, kteří mají milenky.

Je opravdu lhaní kvůli nevěře omluvitelné? Napadá vás, proč Carla půjčuje Giovannimu mobil, když chce volat jejímu manželovi? Měl by zákon platit i pro nevěrné muže, nebo na mužské pověsti nezáleží?
Reklama