Rakovina ani závažná virová i bakteriální onemocnění dohromady nemají za následek tolik úmrtí dětí za rok jako právě úrazy. Úrazy, kterým se dá, na rozdíl od většiny zhoubných i jiných onemocnění, většinou předcházet, mají v ČR na svědomí až 300 dětských životů ročně.

Pořád říkám, že opatrnosti není nikdy dost a že je lepší udělat něco navíc, než potom do konce života litovat. Okolí mě má asi za příliš opatrnou, ale já si prostě myslím, že je vždy lepší úrazům předcházet, než pak litovat a řešit až jejich následky. Znám několik případů, ze kterých jde doslova mráz po zádech, a nikdy bych nechtěla, aby mě či mé blízké postihlo něco byť jen vzdáleně podobného. Nejvýstižnější je zde asi anglické: „better safe than sorry“, které se mi zdá v tomto případě ještě daleko trefnější než české: „opatrnosti není nikdy nazbyt“.

děti

Úrazy jsou nejčastější příčinou úmrtí dětí od 1. roku věku

Zatímco hlavními příčinami úmrtí kojenců do ukončeného prvního roku věku jsou zejména perinatální příčiny, malformace, chromozomální abnormality, respirační příčiny a SIDS (více info zde), u dětí od 1 roku dále se na první místo žebříčku nejčastějších příčin okamžitě dostávají úrazy, zranění a nehody. Tato diametrální změna nastává v momentě, kdy se dítě postaví na vlastní nohy a udělá své první krůčky. Více info zde. Od té doby je z dítěte průzkumník, který se snaží vylézt, prolézt a prostrčit sám sebe do neuvěřitelných otvorů, tunelů a výšek.

Pro rodiče tak v tuto dobu nastává šílený maraton, při kterém se snaží být malému badateli neustále v patách a hlídat ho, aby odněkud či někam nespadl nebo se jinak nezranil. Většinou ale nestačí být mu jen v patách, často je nutné dokonce předvídat, co se zrovna tentokrát chystá malý nezbeda provést, a předem odstranit i jen hrozící nebezpečí.

Nejčastějšími hrozbami tohoto věku jsou otevřené elektrické zásuvky, klubka nezajištěných kabelů, hrnce s horkou vodou, zapomenuté nože a jiné ostré předměty nebo čisticí a dezinfekční prostředky v dosahu dítěte.

Jak úrazům předcházet

Myslet musíme samozřejmě na zabezpečení prostoru, ve kterém se dítě pohybuje. Pokud máme doma schody, je nutné použít bezpečnostní zábranu, podobně je ale nutné zabezpečit i např. dveře na balkon. Děti mají balkony s výhledem obzvlášť v oblibě, a jaká je lepší prolézačka než různě tvarované balkonové mříže? Mějte na paměti, že dítě nemá absolutně žádný pud sebezáchovy a výšky ho nesmírně lákají. Pokud si myslíte, že když je dítě pod dohledem, nemůže se nic stát, vězte, že přelézt balkonové zábradlí je pro malého šplhavce záležitostí pár vteřin a pád, byť jenom z prvního patra, znamená pro dítě téměř vždy smrt nebo doživotní postižení. V době, kdy už dítě dosáhne nebo vyleze i na okna, je vhodné jejich kliky opatřit speciálními zámky, aby nešly jednoduše otevřít.

děti

Samozřejmostí jsou již dnes také elektrické spotřebiče opatřené dětskými pojistkami a do zásuvek a skříněk, ve kterých skladujeme potenciálně nebezpečné předměty, je vhodné koupit pojistky, které je nutné pro jejich otevření odšoupnout zevnitř.

Velkým nebezpečím jsou také zásuvky elektrické, do kterých děti většinou rády strkají nejen své prstíky, ale často i různé předměty. Dnes se již většinou prodávají zásuvky bezpečnostní, pokud ale máte doma ještě ty staré, je nutné, minimálně do těch, do kterých dítě dosáhne, koupit bezpečnostní záslepky.

Jedny z nejstrašnějších úrazů malých dětí vznikají opařením horkou vodou, dávejte tedy pozor a v době, kdy dítě dosáhne na úroveň varné desky, přesuňte raději vaření do zadní části plotny, nebo ho nechte na dobu, kdy se vám dítě nemotá v kuchyni pod nohama. Pokud chcete být opravdu opatrní, pořiďte si speciální bezpečnostní zábranu i na sporák. Budete se tak v kuchyni při vaření cítit mnohem jistější a nebudete muset mít oči pořád „na šťopkách“.

Pokud nemáte pojistku na dvířcích od trouby, je nutné dávat pozor, aby je dítě při pečení neotevřelo. Dispozice většiny madel na troubách, které se dnes prodávají, totiž doslova lákají k houpání se na nich a tento houpavý pohyb vede většinou právě k jejich otevření. Pokud pojistku máte, myslete pak na to, že dvířka při vysokých teplotách pečení bývají horká i zvenčí a okénko, kterým se dá do trouby nahlédnout, je pro dítě velmi zajímavou „obrazovkou“.

děti

Je samozřejmě jasné, že dítě nemůžeme hlídat 24 hodin denně a že trochu volnosti a prostoru pro „šplhání“ potřebuje, mysleme ale alespoň na tyto nejčastější příčiny dětských úrazů a zkusme se jich vyvarovat. Zvýšená opatrnost je na místě minimálně do té doby, než se dítě naučí, že horké pálí, z výšky se padá a olizovat každou otevřenou láhev není ten úplně nejlepší nápad.

Čtěte také: