Kam pojedete letos na dovolenou? Strávíte ji doma nebo v zahraničí? Před několika lety nebylo na výběr, dnes můžeme cestovat po celém světě. Krásnou dovolenou můžeme strávit prakticky kdekoliv, důležité je se v pořádku vrátit.

Většina z nás má jistě v živé paměti pořizování výjezdních doložek anebo cestování po zemích RVHP. Nejčastěji navštěvovaným letoviskem byl maďarský Balaton (mimochodem s vynikající tamní zmrzlinou). Kdo chtěl k moři, mohl absolvovat Rumunsko, Bulharsko, ti, co měli štěstí a známosti,  dostali se i do zemí bývalé Jugoslávie.

Krásy naší země

Moje babička nikdy u moře nebyla, vlastně nebyla nikde v zahraničí. Za jejího mládí se tolik necestovalo, musela pomáhat rodičům na statku, pak přišla válka, po válce jim zkonfiskovali celý majetek a nebylo peněz. Když řada našich příbuzných emigrovala do zahraničí, babička zůstala. Říkala, jak by to vypadalo, kdyby tuto krásnou zemi každý opustil.
Nikdy nezanevřela na lidi, ani na ty, kteří jim tolik ublížili.

A tak seděla doma v malé chaloupce, a tu jí přišel pohled z Belgie, tu zase z Francie, z Austrálie, z Ameriky… Když jsem se jí ptala, jestli jí není líto, že se nikdy nepodívala do zahraničí, byť ji příbuzní několikrát zvali, odpověděla mi: „ A co bych tam viděla? To, co tady.“

Měla pravdu i neměla. Na světě je spousta krásných míst, která stojí za vidění. Na druhou stranu, kdo z nás může říct, že zná všechny krásy naší země? Babička je znala. Všechny. Projezdila a prochodila bývalé Československo a poté i Česko křížem krážem. Znala každý kámen, každý kout. Neexistovalo snad místo, které by neznala a nedokázala o něm s láskou vyprávět.

Když jsem jí opakovaně nabízela, jestli s námi přece jen nechce k moři, že je to tam zdravé, odpověděla mi, že možná někdy. To někdy samozřejmě nikdy nenastalo. Chtěla důkladně poznat svoji vlast. Zemi, kde se narodila, která patří k nejkrásnějším na světě, jejíž krásy ale po otevření hranic čím dál více našich lidí opomíjí.

sumava

A jak jste na tom vy, milé Ženy-in?

Téma dne: Upřednostňujete dovolenou u nás, nebo v zahraničí?

  • Pojďte společně se mnou oponovat babičce tím, že člověk by měl přece jen více poznávat svět
  • Anebo naopak, můžete s ní souhlasit
  • Na jakou dovolenou nikdy nezapomenete? Ať už v dobrém nebo ve zlém?
  • Plánujete dovolenou s ohledem na finance?
  • Doporučte nám nějaká krásná místa naší republiky
  • Doporučte i ta zahraniční 
  • Pochlubte se, postěžujte si, zavzpomínejte i plánujte.
  • A na závěr napište, kam se chystáte letos na dovolenou

Těším se na vaše příspěvky

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu ze čtenářek odměním knihou, kterou si může vzít na dovolenou – s příznačným názvem: Dnes večer jsem se rozloučila a k tomu ještě dostane voňavé mýdlo na ruce – Flower Petals

kniha

Reklama