Pokud jste už doma odlévali svíčky, setkali jste se jistě s tím, že na jejich povrchu se vyskytují nejrůznější nedokonalosti - nejčastěji se na svíčce vytvoří během tuhnutí trhlinky, které vypadají poměrně nehezky. Podívejme se tedy na to, jak se takových vad zbavit.

Nejčastější úpravou je namáčení svíčky v nejrůznějších přípravcích. Když jsme se bavili o odlévání svíček, zmínili jsme se již o jednom z nich - Ceresin, který má vysokou teplotu tání, a svíčky se jím jakoby obalují. Dá se barvit speciálními barvivy, která nejsou nijak drahá, a Ceresin pak na povrchu svíčky udělá jakýsi barevný film. Výsledek takového máčení je vidět na obrázku - střed svíčky je světlý (nebarvený), okraj je krásně jednolitě zabarvený.

Můžeme samozřejmě obarvit i vnitřek svíčky (dělá se to před odlitím), ale vzhledem k tomu, že vnější vrstva se během hoření shrnuje do středu svíčky, není to nutné. Svíčka, kterou takto upravíme, neskapává.

Další možností úpravy svíčky je hmota, nazývaná StarWax - prodává se buď nebarvená s možností dobarvení podle návodu, nebo už obarvená - na obrázku je v podobě modrostříbrné. Rozpouští se podobně jako parafín a svíčku do něj prostě ponoříme. Po vytažení se na ní vytvoří vzorek, který je závislý na teplotě rozpuštěné směsi.

A na závěr se podíváme, co můžete udělat se zbytky obarveného parafínu po odlévání svíček.

Předpokládejme, že ho zbylo docela dost.

Zbytky vezmeme a pomeleme v mlýnku na maso - je dobře udělat to dříve, než parafín úplně ztuhne.

Najdeme si vhodnou skleničku, takovou, která se směrem nahoru příliš nezužuje, odměříme knot tak, aby sahal asi 1 cm nad horní okraj skleničky. Protože potřebujeme, aby během další práce držel knot rovně, namočíme jej do parafínu. Pak knot upevníme do kroužku a zajistíme na dně skleničky - a už nám zbývá jen nasypat barvené granulky do skleničky. Jakmile je sklenička plná, parafínové granulky přimáčkneme dovnitř a přisypeme tak, aby sklenička byla skoro plná.

A máme pěknou, netradiční svíčku vlastní výroby.

Komu se to zdá složité, může si samozřejmě parafínovou drť koupit - prodává se nejčastěji v drogeriích a je k dostání v osmi až deseti odstínech.