Vážená redaktorko a technicky zdatné Ženy-in!

Nebýt pokroku chytrých hlaviček, asi bychom takto úžasně netrávily svůj čas u svých notebooků, videí či televizorů. Směšné vyjmenování toho, co dnes můžeme. Kdybychom k tomu nezapnuli televizní a internetový kabel nebo nezasunuli kartu do patřičného zařízení ovládaného, jak já říkám, z „vyšších kruhů",  které dodnes nechápu, jak funguje, tak jsme v luftu.

Přestože se mi technické věci logicky vyhýbají obloukem, už jako malá jsem byla uchvácena myšlenkou pustit si jednu oblíbenou pohádku v televizi třeba stokrát. Můj tatínek kdysi říkal, že v Americe se mohou pomocí dálkového ovládače se zařízením děti podívat kdykoliv a kolikrát za den na jaké pohádky chtějí. Nemohla jsem tomu uvěřit. Jako pubertální holku mě fascinoval vesmír. Naprosto nepochopitelné odlepit se od povrchu zemského a vypravit do vesmíru těžkou raketu. To samé i s pouhým letadlem. Neuměla jsem to pochopit, natož jak na to nějaký člověk, lidé mohli přijít.

Prstoklad na mechanickém psacím stroji umím bezvadně všemi deseti, poslepu, a dokonce mě to i baví. Po několika letech praxe mi dali v práci den na zaučení na elektronickém. Stačil dotek, a klávesa se rozeběhla do konce s jedním jediným písmenkem. Počátek slavné éry drobné elektroniky. Můj nový mobil od Ježíška odpočíval půl roku doma, než jsem mu svěřila svoji důvěru. V autobuse nastal problém. Nejdřív jsem nebyla schopna silně ozvučený mobil vypnout. Když přepracovaným lidem praskaly nervy v čepicích a mobil nepřestával hrát, konečně jsem stiskla pravé tlačítko. Místo pozdravu nastalo citoslovce úlevy. Po pár nucených slovech s nervama na konci jsem hledala to správné ořechové na vypnutí. Skončil v šuplíku. Důkladné proškolení mého manžela a sestry mě po delší době uvedlo mezi takzvaný střední technický proud. Zapnu, vypnu, napíšu a vyzvednu zprávu, smajlíky na mně nechtějte, a a a... to je tak po deseti letech s mobilem všechno.

Čas na digitálním budíku nenařídím do dnešního dne, ale proto mám také svoji dceru. Sice od ní pokaždé slyším, kdy už se to konečně naučím, neboť co budu dělat, až nebude doma, ale to budu řešit, až doma opravdu nebude. No, asi si budu chodit stěžovat na Elektrárny, které nám mnohdy denně několikrát vtěřinově vypnou proud. Budou muset mít agenta, který bude chodit takovým lidem, jako jsem já, zapínat digitální přístroje. Aspoň z Úřadu práce bude mít jeden nešťastník zase radost, protože dostane práci. Já jsem ještě ve výhodě. Mám manžela. Ale ten toho kromě své práce má také dost. Zaučuje mě seřizovat od Ježíška DVD, které ještě neumím plně ovládat. Mám svůj Blbník, do nějž si píšu každé pípnutí tlačítkem.

Nesnědla jsem opravdu pekáč plný moudrosti, ale úplný antitechnitalent také nemohu být. Dostala mě z toho Vaše otázka, zda vím, co je to USB klíč. Definici vím úplně přesně. Mohu ho mít kdekoliv zavěšený, třeba na klíčence, a přenášet v tom uložená data, údaje tam, kam potřebuji, do práce či z práce, domů nebo do školy. Některé se dají používat také jako rádio, diktafon, přehrávat si s nimi video a obrázky. Zrovna o Vánocích mě článek o USB klíčích v časopise uchvátil natolik, že jsem si ho několikrát četla. Fantastické. Když jsem o tom později manželovi řekla, kroutil hlavou, kde žiju. Nechápala jsem jeho reakci, neboť jsem o fascinující klíček coby moderní žena měla zájem. Prý ho má už dobré dva roky, a kdybych nebyla slepá, tak bych viděla, že ho má i moje studující dcera, která ho kdysi od něj dostala k narozeninám.

První, co udělám - navštívím očního lékaře, to je naprosto pochopitelné, a potom si nechám vysvětlit tajemství USB klíčů. Manžel USB zainvestuje a dcera zaučí. Budu moderní Žena-in. Nikdo nemusí znát, jak to se mnou doopravdy je. Chameleon si také hraje na něco, co není, a přitom je podle mě pokaždé fascinující.

Krásný den, moderní Ženy-in, a pozor, ať Vám ve větru neuletí Vaše myšlenky a plány na víkend!

Pivunka


Děkuju za nádherný příspěvek :)

Já taky patřím spíš k uživatelům, kteří se naučili, co museli, ale příliš nechápou, co a jak funguje. Naštěstí mám dostatek kamarádů, kteří mi se sofistikovanějšími" problémy (třeba jak se zapíná scanner) poradí :).

Jak jste na tom Vy, ženy-in? Vzpomenete si na svůj první mobil? A první počítač? Jaké bylo Vaše sžívání se? Máte v rodině někoho, kdo se technickým vymoženostem pořád ještě brání?

Podělte se o své příběhy a vzpomínky na redakce@žena-in.cz!

Reklama