Dnešní den je, jak jste si už jistě povšimly, světovým dnem zasvěceným diabetikům. Nejen diabetici ovšem potřebují speciální diety. Takzvané potravní nesnášenlivosti a alergie na různé potraviny jsou častou příčinou potřeby speciální stravy. Známe celiakii, při které se vaří dieta bezlepková, častá je také dieta pankreatická při potížích se slinivkou břišní, dieta neslaná, s nízkým obsahem tuků či bílkovin, a samozřejmě různé formy diet redukčních.

Úplavice cukrová
Samo slůvko dieta pochází z latinského diaeta - životospráva - a honosí se stejnou předponou (dia - skrze) jako diabetes mellitus - cukrovka. Ostatně latinské diabetes má kořeny v řečtině, kde znamená plynout, odtékat. Latinské (původně ovšem také řecké) mellitus pak znamená sladký či medový. Toto pojmenování cukrovky pravděpodobně pochází z toho, že diabetici vylučují nadměrné množství moči, která vysokým obsahem glukózy přitahuje včelstvo a mouchy. Ostatně staří Číňané prý diagnostikovali cukrovku tak, že zkoumali, zdali moč pacienta láká mravence. Poněkud přímočařejší felčaři středověcí pak ochutnávali moč osobně. Označení diabetes (tedy odtékat) bývalo ovšem užíváno i pro úplavici a ve starší české literatuře tak nalezneme označení cukrovky jako úplavice cukrové.

Není dieta jako dieta
Dieta bývá ve slovnících cizích slov definována jako výživa doporučovaná lékařem jako prevence chorob nebo pomocná součást
léčebného procesu, většina z nás si ji ovšem spojuje spíše s hubnutím. I v tomto případě by ovšem zdraví a prevence zdravotních potíží měly stát na prvním místě. Totéž platí i u diet určených pro sportovce, kde je naopak účelem nárůst hmotnosti, a to především svalové. Přísnou dietu musí držet například i závodníci sumo, aby nepřišli o svou značnou váhu - po vyřazení z aktivního sportu obvykle hmotnost rychle ztrácejí. Existuje samozřejmě i řada diet pro oslabený či podvyživený organismus, kde je účelem zvýšený přísun snadno stravitelné energie.

Čáry máry, dieta!
Že to, co jíme, souvisí s tím, jací jsme, věděli už naši pradávní předci. Povětšinou však tuto skutečnost odůvodňovali magicky. Pozření různých součástí uloveného zvířete a v některých kulturách i zabitého nepřítele mělo přinést získání jeho vlastností. V srdci se obvykle skrývala statečnost, v očích schopnost pravdivého vidění, játra zase přinášela sílu. Obzvláště výhodné bylo pozřít součásti magických zvířat - člověk tak mohl získat schopnost porozumět zvířecí řeči, odhalit každou lež či se dokonce stát nesmrtelným. Velkou tradici mají také speciální diety zvyšující potenci - od magického jednorožčího rohu až po prozaický česnek či celer.

V dnešních dnech pokrokové vědy máme stále silnou tendenci přikládat některým přípravkům vlastnosti přímo magické. Polykáme ,,zázračný L-Carnitin", konzumujeme ,,léčivé kyseliny Omega - 3", zanášíme si organismus vysokými dávkami syntetických vitamínů nebo si ničíme zdraví dietami banánovými a rajčatovými. Půst zaměňujeme s hladovkou a jo-jo efekt považujeme za moderní obdobu Woo Doo. Přesto bychom neměly zapomínat, že dieta je především životospráva...

 

Máte Vy nebo Vaši blízcí zkušenost se zdravotními dietami?
Vařila jste dietu neslanou, bezlepkovou či jinou?
Shání se Vám snadno suroviny?
Máte nějakou „svou" dietu?
Jste makrobiotička či vegetariánka?
Jaké stravování považujete za zdravé?
Používáte takzvané „čisticí dny"?


Držela jste někdy půst?
Úplný, nebo částečný? A proč?

Napište mi o svých zkušenostech s nejrůznějšími dietami a pošlete své oblíbené dietní recepty na redakce@zena-in.cz! Nejlepší příspěvek odměním!

Reklama