Tematika upírů mi příliš blízká není, ani se v ní moc neorientuji, spíše naopak. Ovšem historie rodu Schwarzenbergů, ta mě nesmírně zajímá! K tajuplným postavám tohoto rodu patří bezesporu kněžna Eleonora, která se prý stala inspirací k Draculovi…

Eleonora Amálie se narodila v roce 1682 ve Vídni do rodiny knížete Ferdinanda Lobkowicze, který byl na vídeňském dvoře nejvyšším hofmistrem Marie Amálie, manželky císaře Josefa I. Bylo jasné, že jako dcera z takové rodiny se bude muset provdat na patřičné úrovni. Ke svatbě došlo v roce 1701 a jako ženicha jí vybrali Adama Františka ze Schwarzenbergu. Ten nebyl svým sňatkem příliš nadšen. Při svých dřívějších tzv. kavalírských cestách po Evropě se totiž v Římě tajně oženil. Když to vyšlo najevo, zasadil se jeho otec o to, aby sám papež sňatek anuloval. Syna pak prakticky donutil k sňatku s Eleonorou, v té době jednou z císařovniných dvorních dam.

Manželství nebylo moc funkční, dcera Marie Anna přišla na svět teprve po pěti letech. Po dalších třech letech Eleonora dítě potratila. Kníže potřeboval mužského potomka, ten však nepřicházel. A co víc - v dalším roce se manželé překvapivě rozešli. Oficiálně se tvrdilo, že důvodem byla Eleonořina nevěra, které se měla dopustit s jakýmsi francouzským důstojníkem. Proslýchalo se ale, že pravým důvodem bylo nevyplacení Eleonořina slíbeného věna.

Zpočátku se musela Eleonora dokonce vrátit na čas ke svému otci, teprve o něco později jí manžel dal do užívání takřka neobyvatelný zámek Chřešťovice. Nechal ji tam ovšem sledovat jejím hofmistrem, který mu musel posílat pravidelná hlášení. Protože si ale sám ve Vídni budoval kariéru a dotáhl to až na nejvyššího maršálka císaře Karla VI., nemohl si dovolit nějaký velký skandál v podobě zapuzené manželky. Vzal ji tedy raději na milost a umožnil jí přestěhovat se do mnohem komfortnějšího zámku na Hluboké.

A tam ji začal občas navštěvovat, takže došlo k postupnému sbližování manželů. Když v roce 1719 zemřela bezdětná pohádkově bohatá tetička Marie Ernestina z Eggenbergu, vše zdědil Adam František, a rázem se tak stal nejbohatším velmožem ve střední Evropě. Trápilo ho jediné - že rod vymře, byl poslední mužský potomek a stále neměl syna a dědice. V té době začal nebývalý zájem o ruku jeho jediné dcery Marie. Pohádkové dědictví lákalo…

Eleonora

Eleonora se svým vymodleným synkem

Nakonec se ale stal zázrak! Eleonora ve svých jednačtyřiceti letech přivedla v roce 1722 na svět toužebně očekávaného syna Josefa Adama Jana Nepomuka. Jeho narození bylo spojováno s osobou Jana Nepomuckého. Nad jeho hrobem v chrámu sv. Víta v Praze se manželé údajně náhodou setkali a definitivně se smířili. Od té doby uctívají Schwarzenbergové Jana Nepomuckého jako zachránce a patrona rodu. V Krumlově mu proto ve farním kostele zasvětili kapli a zasloužili se o jeho svatořečení v roce 1729. A od Josefa Adama nosí všichni mužští potomci rodu ve svém jméně i jméno Jana Nepomuckého…

Relativně klidné manželské soužití trvalo pouhých deset let. V roce 1732 doprovázel kníže Adam svého císaře a jeho ženu do západočeských lázní. Měli se stavit i v Českém Krumlově, kde je už očekávala Eleonora se svým synem Josefem Adamem. Tam už však nedorazili. Cestou byli pozvání i na hon do Brandýsa nad Labem a tam došlo k velké tragédii. Císař Karel VI. nešťastnou náhodou smrtelně zranil knížete. Byl totiž silně krátkozraký a zasáhl ho v domnění, že střílí na jelena. 

Císař okamžitě poslal pro svého lékaře, ale knížeti Schwarzenbergovi už nebylo pomoci, svému zranění v noci po honu podlehl. Svou vinu se pak snažil císař vykoupit tím, že sotva desetiletého synka knížete všemožně podporoval, Eleonoře poskytl tučnou rentu a od té doby se už raději na svět díval pomocí lorňonu se sedmi dioptriemi.

EleanorOvdovělá Eleonora se stala regentkou a ujala se správy obrovského majetku. Nebylo to jednoduché, přesto to několik let zvládala skvěle. Jenže pak začala postonávat a chřadnout. Byla čím dál hubenější, průsvitnější, stěžovala si na nespavost, až v roce 1741 při jedné z návštěv syna ve Vídni, kde vyrůstal na císařském dvoře, zemřela. Dnešní diagnóza zní: rakovina slinivky a dělohy.

Jenže lidé v jižních Čechách to tehdy viděli jinak. Šeptali si, že se kněžna ztrácí před očima proto, že se stala obětí upíra. Ostatně už v tom, že se jí konečně po čtyřicítce narodil vymodlený syn, viděli spojení s ďáblem. Pověsti vznikaly proto, že Eleonora praktikovala různé alchymistické a magické metody. A postupující choroba zase vyvolávala dojem, že ztrácí krev a životní sílu. Znamení, že se stala obětí upíra a sama se mění na upírku!

S upírskou legendou okolo Eleonory Amálie přišel vídeňský profesor mediálních studií Rainer Köppl. Před několika lety totiž odkryli v Českém Krumlově tři tajemné hroby, které nesly znaky protiupírského rituálu. Stáří nálezu zapadalo do doby kněžny Eleonory ze Schwarzenbergu a jedno z nalezených těl mohlo patřit jí. Köppl dospěl k názoru, že se Eleonora stala obětí upíra, sama se stala upírkou a posloužila jako inspirace britskému spisovateli Bramu Stokerovi k napsání románu o hraběti Draculovi. Jeho teorie vyvolala velkou diskusi a podle mnoha dalších nestojí na pevných základech, patří do říše bájí…

Vychází z ní ale rakouský televizní dokument Vampirprinzessin (česky se překládá Upíří princezna nebo někdy také Kněžna upír), který vzbudil velký ohlas v celé Evropě, podobně jako historický román autorky Victorie Kanakaredes Eleonora ze Schwarzenbergu, skutečná upíří princezna.

 

Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Foto: Wikipedia

Uložit

Uložit

Reklama