Pokud obdivujete architektonický skvost, památku UNESCO, poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, zbystřete. Nedaleko od tohoto místa je pohřbený jeden z nejznámějších českých upírů!

ždár

Dolní hřbitov na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je místem vskutku tajemným. Jeho tvůrcem je známý architekt Jan Blažej Santini, který si liboval v geometrických tvarech. Půdorys hřbitova tak má tvar ozdobného terče či růžice. Santiniho stavbám jsou přisuzovány různé tajemné vlastnosti. Může snad za vznik upíra působení tajemných sil na hřbitově?

Poslední český upír...

Jmenoval se Alois Ulrych a zemřel 22. února 1817. Byl to neblaze známý vrchní správce Žďáreckého zámeckého velkostatku, který byl už za života považován za osobu zlou a krutou. O Ulrychově smrti existuje úřední záznam v jihlavské kronice.

Po pohřbu Ulrycha udalo prý několik svědků, že mrtvého spatřili pohybovat se v okolí zámku. Seděl v sedle jakéhosi koně s telecí hlavou a obřími kopyty, nebo v kočáře taženém bezhlavým spřežením. Napadal lidi a údajně zabil zámeckého písaře.

To už nemohli páni přehlížet a povolali z Jihlavy kata. Ten otevřel Ulrychův hrob za nemalé účasti dalších lidí ze zámku a kněze. Ulrychovo tělo bylo nepoškozené a působilo dojmem spícího člověka. Kat (ne)mrtvého oslovil třikrát, upír se posadil a otevřel oči až, když byl osloven jménem. Přítomný kněz se nebožtíka ptal na příčiny jeho počínání, ale Ulrich se prý všemu jen vysmíval.

Kat pak četl ze staré knihy a upír začal vstávat. Tu ho katův pomocník srazil na kolena a mistr popravčí upírovi přeťal krk rýčem. Do krku mrtvého Ulrycha, nasypal kat mák a celé jeho tělo zasypal vápnem. Pak rakev uzamkli a hrob uzavřeli. Ulrichův duch konečně našel pokoje a už se nikdy víc živým lidem nezjevil.


O celé události existují různé zajímavé dobové výpovědi, které můžete najít v článku na následujícím odkazu...

Názor redakce

Obáváme se, že smrt Aloise Ulrycha nastala skutečně až po setnutí hlavy rýčem. Do té doby byl nejspíš v komatu. Legendy, které se o něm vyprávějí, připisujeme fantazii místních lidí, kterým byla postava zlého správce nepříjemná již za života.

Čtěte také...

Reklama