Upír Nosferatu, Dracula, Twilight sága, Upíří deníky, Škola noci, Vampýrská akademie... Mezi českou i zahraniční omladinou vládne jednoznačný trend: upíři! Pro někoho jde jen o krátkodobou fascinaci, jiní se do nich však plně stylizují.

upir

Fakt, že se omladina ráda nechává zmítat různými módními trendy, není žádnou novinkou. Když „frčel“ Tolkien, každý druhý puberťák si ve svém volnu hrál na elfa a proháněl se v prostěradle s dřevěným mečem po polích, každý třetí byl hobit či trpaslík. Fascinace upíry je však daleko silnější a dlouhodobější. Mnozí se ve vampýrském stylu oblékají dennodenně a na internetu si vyměňují informace o tom, jak a komu správně sát krev.

Je to neškodná zábava? Jen někdy...

upirO nevinnosti upírománie se dá hovořit jen někdy. Například loni v květnu, jsme se mohli dočíst o brutálním napadení muže z Nového Zélandu trojicí „upírů“. Napadený uvedl, že mu byla sána krev, a to dvěma muži a dokonce i jednou ženou (viz článek: Tři mladí „upíři“ pokousali na Novém Zélandě muže - pozn. red.)! Jakkoli se tento příběh zdá být vystřižený z vědeckofantastického románu, opak je pravdou. K napadení skutečně došlo a, bohužel, se nejedná o jediný podobný případ.

Jde vždy o skutky šílenců a bláznů, nebo se něčeho podobného můžeme nadát i od našich dětí, pokud hlouběji propadnou iluzi o svém vampyrismu?

Jak upíři vypadají?

Na pohled se stylizace do upírů se většinou rovná stylizaci „gothic“ - nosí se tedy převážně černá a výrazně červená barva, dívky i chlapci si líčí oči za použití výrazné černé linky a záměrně se vyhýbají sluníčku, aby jejich pleť byla co nejbělejší (mnozí používají i extrémně světlých pudrů, aby dojem „průhledné pokožky“ ještě umocnili). Dokud jde jen o oblékání, není se třeba bát, správné však ani není fascinaci upíry u svých dětí podceňovat.

Inzerát na netu: „Jsem upír a saji krev.“

Otázkou zůstává, do jaké míry se jedná o pouhou fantazii a silácké řeči. Pravdou však je, že množství mladých lidí, kteří na internetu dopodrobna popisují, jak sami sobě způsobují řezné rány, aby se mohli napít své krve, je alarmující. Jiní zase radí, že lépe je pít krev zvířecí, protože nadměrné sání lidské krve může způsobit zahlcení organismu amoniakem a způsobit tak otravu. Kde je hranice? Zkusme na to odpovědět...

upir

Mám doma vampýra

Pokud vaše dítko hltá Stephenie Meyerovou, Lisu Smithovou, Richelle Meadovou či P. C. Castovou, není to samo o sobě důvod ke strachu. Dítě čte, což je jistě správné, obléká se sice divně a chodí hrát zvláštní hry, kterým říká LARP, ale když se mu to líbí, proč ne. Jestliže se ovšem jemu, nebo vašemu psímu miláčkovi začnou po těle objevovat záhadné řezné rány, je načase začít něco dělat.

Čtěte také...

Reklama