S přípravou podzimně laděných receptů lze začít téměř okamžitě, jakmile začne dozrávat podzimní ovoce. Astronomický podzim pak začíná podzimní rovnodenností. Na severní polokouli kolem 23. září a na jižní kolem 21. března. Končí zimním slunovratem 21. prosince a 21. června. V meteorologii jsou souhrnným termínem podzim označeny měsíce září, říjen a listopad na severní polokouli,  březen, duben a květen pak na jižní polokouli.

„Bílý jogurt z Valašska a Kefírové mléko nízkotučné se spolu s dýni či hruškami a jablky výborně hodí do  podzimních koláčů, jejichž příprava je velmi snadná,„ říká ing. Radka Benešová, marketing manažer Mlékárny Valašské Meziříčí. „Připravili jsme recepty na hruškový a dýňový koláč, které jsou vhodné jako pohoštění pro návštěvu, svačinka do školy, ale také jako dobrota na snídani,“ dodává Radka Benešová.
 
Hruškový koláč s Bílým jogurtem z Valašska
5ba0c53ca787dobrazek.png

Použité suroviny
125 g Bílého jogurtu Mlékárny Valašské Meziříčí
200 g hladké mouky
150 g cukru
3 vejce
3 větší hrušky
50 g mletých mandlí
70 g másla
1 lžíce prášku do pečiva
3 lžíce horké vody
cukr na závěrečné posypání

Postup
Hrušky zbavíme slupky, omyjeme a nakrájíme na plátky. Ušleháme si vejce s horkou vodou, tak aby se nám vytvořila pěna. Přidáme cukr, Bílý jogurt z Valašska a rozpuštěné vychladlé máslo. Do směsi si prosejeme mouku s práškem do pečiva a mandle. Vytvoříme těsto. Formu vymažeme tukem a vysypeme moukou. Nalijeme polovinu těsta, rozprostřeme polovinu hrušek, postup opakujeme a poté dáme péct do předehřáté trouby  40 minut na 180°. Po vyjmutí koláče z trouby a jeho vychladnutí jej posypeme cukrem. Celkový čas přípravy: 90 min

Dýňový podzimní koláč s Kefírovým nízkotučným mlékem
5ba0c5296fe98obrazek.png

Použité suroviny
1,5 hrnku Kefírového mléka nízkotučného
2,5 hrnku špaldové
1,5 lžičky jedlé sody
1   kávovou lžičku perníkového koření
2 vejce
3/4 hrnku oleje
3/4 hrnku třtinového cukru
2,5 hrnku strouhané dýně (bez pecek)
3 lžíce třtinového cukru na prosypání dýně
máslo na vymazaní a kokos na vysypání formy
Na žmolenku:
100 g másla
100 g polohrubé mouky
100 g cukru

Postup
Ušleháme si vejce s cukrem a postupně přidáváme olej, Kefírové mléko nízkotučné a nakonec přisypeme mouku se sodou, kterou jsme smíchali s perníkovým kořením. Nádobu, nejlépe keramickou kulatou, si vymažeme máslem a vysypeme strouhaným kokosem. Těsto nalijeme do formy. Připravíme si dýni, kterou nastrouháme, smícháme s cukrem a nasypeme na těsto. Na závěr posypeme drobenkou, kterou jsme si připravili z másla, mouky a cukru. Pečeme v předehřáté troubě na 180 stupňů asi 35 minut.

Více informací a receptů naleznete na www.mlekarna-valmez.cz

Reklama