Slunce našemu tělu prospívá, ale jen do určité míry. Před jeho paprsky bychom se proto měli chránit. Kromě spálené pokožky nám hrozí i přehřátí organismu. Hlavně když teplota šplhá k 35 °C, což není nic výjimečného nejen na dovolených u moře, ale ani v našich končinách. Ne vždycky máme možnost včasného úniku do klimatizovaného pokoje, nebo alespoň do stínu. Tělo se ale může přehřát i uvnitř nepříjemně vyhřátého auta či budovy. Jak rozpoznat úpal od úžehu a čím pomoci postiženému člověku, abychom nenadělali více škody než užitku?

Úpal

he.jpg
Foto: Shutterstock

Přezdívá se mu kolaps z horka a může k němu dojít i mimo sluneční paprsky. Třeba v uzavřené místnosti nebo v autě. Stačí k němu velké horko až dusno, nevyvětráno, vysoká vlhkost vzduchu a případně i velká tělesná námaha v parném prostředí. O zhoršení stavu se postará i nedostatečný přísun tekutin.

Projeví se bezprostředně poté, co je tělo pobytu v místě s vysokou teplotou vystaveno. Dotyčný začne být neklidný, zmatený, má horkou pokožku – jeho teplota se může vyšplhat i nad 40 °C. Přidají se závratě, bolest hlavy, nevolnost a třeba i zvracení. Pulz je zrychlený. V závažnějších případech může přijít i ztráta vědomí.

Úžeh

heat1.jpg
Foto: Shutterstock

Dochází k němu v případě, že jsme vystaveni slunečním paprskům déle, než naše tělo zvládne. Pokud neúměrně působí na naši hlavu, přehřejí mozek a mozkové obaly, což se projeví celou řadou příznaků.

Zvýší se tělesná teplota (ale nemusí), rozbolí hlava, dostaví se nevolnost a nezřídka i zvracení. Může se objevit také ztuhlost šíje. Matoucí ale bývá, že se symptomy úžehu často projeví až s několikahodinovou časovou prodlevou. Například v noci.

Jak poskytnout první pomoc?

Úpal i úžeh, které se mohou vyskytovat i současně, mají nejen podobné příznaky, ale také první pomoc. „Spočívá zejména v přesunu nemocného do chladnějšího prostoru, uvolnění, resp. částečném svléknutí oděvu, postupném ochlazování těla i jednotlivých jeho částí a zajištění nejlépe chladných tekutin. Ideální je slabý čaj s trochou cukru i soli a pár kapkami citronu, podáváme po lžičkách,“ radí Hygienická stanice hlavního města Prahy. Zároveň ale upozorňuje, že takový postup neplatí, když je pacient v bezvědomí.

het1.jpgFoto: Shutterstock

Pozor! Obklady, sprcha či nápoje mají být studené, ale nikdy ne přehnaně ledové.

„Pokud někdo upadne do bezvědomí, okamžitě voláme zdravotnickou záchrannou službu na lince 155, která pacienta dopraví do nemocnice. Do příjezdu záchranky je vhodné jedince v bezvědomí uvést do stabilizované polohy a do příjezdu záchranářů zajistit u takové osoby dozor. V případě selhávání životních funkcí je nutné okamžitě zahájit jejich podporu: masáží srdce, případně umělým dýcháním,“ doporučují záchranáři.

První pomoc ve zkratce

  • Základem je dostat postiženého z působení zdrojů tepla, zajistit přísun čerstvého vzduchu.
  • Vhodné je fyzikálně zchladit postiženého, tzn. studený, mokrý obklad na čelo, trup, do třísel, event. studená sprcha.
  • Podáváme opakovaně v menších dávkách chladné přisolené nápoje, nejlépe minerálky.
  • Lokální popáleniny po zchlazení můžeme ošetřit např. sprejem na popálenou pokožku (Panthenol).
  • Pokud je postiženým dítě, mělo by být vždy vyšetřeno lékařem.

Zdroj: Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje

Raději vsaďte na prevenci

I v tomto případě platí, že je lépe přehřátí těla předcházet. „Určitou prevencí proti úpalu i úžehu je pití dostatečného množství tekutin, pokrývka hlavy, střídavé ochlazování například koupání a také nošení lehkého oblečení. Pomáhá také zvlhčování vlasů,“ radí MUDr. Petr Hubáček z Domažlické nemocnice.

Zdroj informací: Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje, MUDr. Petr Hubáček, Hygienická stanice hlavního města Prahy, Fakultní Thomayerova nemocnice

Čtěte také: