Únosce letadla, Rus Jevgenij Dogajev, požaduje po České republice odškodnění ve výši čtvrt miliardy korun!

Dogajev vyhrožoval při letu do Švýcarska, že nechá letadlo vybuchnout. To pak muselo nouzově přistát v Praze. Opilého Rusa zatkla naše policie a od té doby nuceně pobýval téměř dva roky ve vazbě v Česku.

České úřady zároveň zahájily řízení o jeho vydání do Ruska. Podle Dogajevovy advokátky Anny Apollonové tím hrubě porušily mezinárodní právo. Měly buď zahájit trestní stíhání, anebo řízení o vydání, ale ne obojí.

Bankéř a bývalý fotbalista Dynama Moskva Dogajev letěl s rodinou v prosinci roku 2006 na silvestrovské oslavy do Švýcarska.

V letadle společnosti Aeroflot se opil a domáhal se přistání v Káhiře, pokusil vniknout do pilotní kabiny, vyvolal rvačku a tvrdil, že nechá letoun explodovat.

Stroj proto nouzově přistál na pražském ruzyňském letišti. Kvůli incidentu byly v pohotovosti desítky policistů, hasičů a zdravotníků a na letišti zasedal krizový štáb. Vzlétla také dvojice armádních stíhaček.

Policie muže obvinila z ohrožení bezpečnosti vzdušného dopravního prostředku a civilního letadla a soud na něj uvalil vazbu.

Stíhat ho však začala také ruská policie, která požádala Česko o jeho vydání, a české úřady se začaly touto žádostí zabývat. Tím však podle Dogajevovy advokátky porušily právo.

Dogajev podal minulý týden na ministerstvo spravedlnosti žalobu a současně požádal ministra Jiřího Pospíšila o odklad svého vydání do Ruska. Údajně chce, aby se jeho situace v České republice jasně vyřešila.

Reklama