Zdálo by se, že zahrada v únoru nemá našim očím co nabídnout. Je stále ponořená do zimního spánku, a pokud na ní neleží sníh, je „šedivá“ a pochmurná. Ale to je opravdu jen zdání. Těm šťastnějším už kvetou sněženky, čemeřice a talovíny.

Mám ráda tuhle předjarní dobu, kdy se zdá, že se ještě nic neděje, ale ve vzduchu je cítit očekávání. Když přijedu na chalupu, mé první kroky vedou na zahradu. (Jako bych mohla tím okukováním něco urychlit). Ne, nejsem netrpělivá, ale těší mě, když vidím, jak se příroda probouzí. Vážím si každého byť sebemenšího pokroku v růstu.

Sněženky

Ještě minulý týden se malý „trsíček“ sněženek nesměle schovával v trávě a vida, dnes už se chlubí prvními kvítky. Je to až dojemné, jak se ta malá poupátka mají k světu.

snezenky

Jdu se podívat pod jabloň, kde se to každoročně modrá krokusy, ale na ty je v naší výše položené oblasti ještě brzy. I když jejich proužkované lístečky o sobě dávají vědět, že se brzy dočkám.

Čemeřice

Trochu závidím všem, co mají na zahradě čemeřici. To je opravdu hodně otužilá kráska, která kvete ještě pod sněhem. Je jich mnoho druhů, ale nejvíc se mi líbí ty se zelenými květy. Vypadají trochu jako z jiné planety.

cemerice

Ale tyhle fialové jsou také krásné, co říkáte?

Talovín

Všechny výše jmenované kytičky jsou takové jarně nesmělé a v podstatě nenápadné, zato talovíny o sobě dávají znát už zdálky. Ačkoliv jsou poměrně drobné, září jako žlutá sluníčka a někde je jich doslova naseto. Je to hodně zajímavá kytička, kterou jsem ještě do nedávna vůbec neznala. Dokud nejsou plně rozkvetlé, vypadají jako miniaturní tulipánky s krejzlíkem „u krku“, plně rozkvetlé připomínají květ sasanky.

talovin

A pak že je únor na zahradě nudný. Zatím se spokojme s tím, co na ní kvete. Je to vzácnost, malý zázrak a důkaz, že jaro je už za dveřmi.

S jakých kytiček se těšíte vy, milé čtenářky. Máte na zahradě některé z uvedených rostlin? Napište nám do diskuze, co vám v tomto předjarním období dělá radost.

Čtěte také:

Reklama